Kronik yarası olan bireylerin yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of the quality of life of individuals with chronic wounds
- Tez No: 869997
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE DEMİRDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Yara, çeşitli nedenlerle doku bütünlüğünün bozulması şeklinde tanımlanır. Kronikhastalıklarda belirli bir süre içerisinde iyileşmeyen ve genellikle tekrarlayan kronik yaralar yaşam kalitesi üzerinde önemli etkiye sahip bir sağlıksorunudur. Bu çalışmada kronik yaraya sahip bireylerin, yaşam kalitesi ve etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tasarımdadır. Araştırmaya İstanbul ilinde bir kamu hastanesinin Kronik Yara Polikliniğine başvuran 18 yaşından büyük, bilinci açık, iletişim engeli olmayan, kanser nedeniye yara oluşmamış ve araştırmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden 126 hastadahil edilmiştir. Araştırmada, hastaların demografik ve sağlık durumu ile ilgilisoruları içeren tanıtıcı bilgi formu ve SF-12 Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde istatistiksel olarak Kolmogorov Smirnov testi, Mann-Whitney U testi, Kruskal Wallis H testi ve Dunn çoklu karşılaştırma testi kullanılmıştır. Çalışma sonucunda; kronik yara nedeniyle başvuran hastalarda en sık diyabet ilişkili yaranın (%64,3) görüldüğü belirlenmiştir. Çalışmada katılımcıların yaşam kaliteleri iki alt boyutta değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonucunda fiziksel sağlık bileşenleri ile cinsiyet, günlük yaşam aktivitesi arasında; mental sağlık bileşenleri ile medeni durum ve gelir düzeyi arasındaanlamlı ilişki bulunmuştur. Ayrıca hastaların yaş, meslek, yara bölgesi, birlikte yaşanılan kişi, eğitim düzeyi, çalışma durumu ve meslek durumu her iki alt bileşenle ilişkili bulunmuştur. Sonuç olarak kronik yarası olan hastaların yaşam kalitesinin düşük olduğu belirlenmiştir. Kronik yarası olan bireylerde yaşam kalitesinin değerlendirilmesi ve yaşam kalitesinin artırmaya yönelik faaliyetlerin planlanmasının hemşirelik bakımına dahil edilmesi önerilir.
Özet (Çeviri)
Wound is defined as the disruption of tissue integrity due to various reasons. In chronic diseases, chronic wounds that do not heal within a certain period of time and usually recur are a health problem that has a significant impact on quality of life. In this study, it was aimed to evaluate the quality of life of individuals with chronic wounds and the factors affecting it. This study is descriptiveand correlational in design. The study included 126 patients who were older than 18 years of age, conscious, had no communication barriers, did not develop wounds due to cancer and voluntarily accept to participate in the study, who admitten to the Chronic Wound Polyclinic of apublic hospital in Istanbul. In the study, a descriptive information form including demographic and health status questionsand SF-12 Quality of Life Scale were used. Kolmogorov Smirnov test, Mann-Whitney U test, Kruskal Wallis H test and Dunn multiple comparison test were used statistically in the analyze the data. As a result of the study, it was determined that diabetes-related wound (64.3%) were most common in patients admitten due to chronic wounds. In the study, the quality of life of the participants was evaluated in two sub-dimensions. As a result of the evaluation, there was a significant difference between physical health components and gender, daily living activity; a significant correlation were found between mental health components, marital status and income level. In addition, age, occupation, wound area, cohabitant, education level, employment status and occupational status of the patients were found to be associated with both sub-components. As a result, it was determined that patients with chronic wounds had low quality of life. It is recommended that the assessment of the quality of life in individuals with chronic wounds and the plannig of activities to improve quality of life should be included in nursing care.