Kanser hastalarının yaşam kalitesi ve spiritüel bakım gereksinimlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of quality of life and spiritual care needs of cancer patients
  1. Tez No: 869996
  2. Yazar: ZEYNETTİN GÖRGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NEFİSE BAHÇECİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Araştırma kanser hastalarının yaşam kalitesi ve spiritüel bakım gereksinimlerinin değerlendirilmesi amacı ile yapıldı. Tanımlayıcı ve kesitsel nitelikteki araştırma İstanbul ilinde bir üniversite hastanesinin medikal onkolojiye bağlı kemoterapi ünitesine başvuran 390 hasta ile gerçekleştirildi. Verilerin toplanmasında Tanıtıcı Bilgi Formu, EORTC QLQ-C30 Version 3.0 Yaşam Kalitesi Ölçeği ve Spiritüel Bakım Gereksinimleri Ölçeği kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, Student's t-test, One-way ANOVA test, Mann Whitney-U test, Kruskal Wallis test, Pearson Korelasyon ve Regresyon Analizi kullanıldı. Hastaların yaş ortalaması 57,57±12,92 olup, % 59'u kadın, % 75,1'i evli, % 44,1'i ilkokul mezunudur. Hastaların EORTC QLQ-C30 Yaşam Kalitesi Ölçeği genel iyilik hali 63,53±25,04, fonksiyonel durum; bilişsel durum, 82,99±20,94, semptom kontrolü; yorgunluk 50,31±31,62 olarak, Spiritüel Bakım Gereksinimleri Ölçeği toplam, anlam ve umut, önemseme ve saygı alt boyut puan ortalamaları sırasıyla 57,91±24,11; 33,84±15,61; 24,07±9,39 olarak bulundu. EORTC QLQ-C 30 Yaşam Kalitesi Ölçeği alt boyut puan ortalamaları ile Spiritüel Bakım Gereksinimleri Ölçeği toplam ve alt boyut puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptandı. Hastaların yaşam kalitesi azaldıkça spiritüel bakım gereksinimleri artmaktadır. Yaşam kalitesinin iyileştirilmesi için faaliyetlerin gerçekleştirilmesi ve spiritüel bakım gereksinimlerine yönelik eğitimlerin yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The research aimed to evaluate cancer patients' quality of life and spiritual care needs. The descriptive and cross-sectional study was conducted with 390 patients presenting to the medical oncology chemotherapy unit of a university hospital in Istanbul. Data were collected using an Introductory Information Form, EORTC QLQ-C30 Version 3.0 Quality of Life Scale and Spiritual Care Needs Scale and evaluated with descriptive statistics, Student's t-test, one-way ANOVA test, Mann Whitney-U test, Kruskal Wallis test, Pearson Correlation and Regression Analysis. Patients' mean age was 57,57±12,92; 59 % were female, 75,1 % were married, and 44,1 % were primary school graduates. EORTC QLQ-C30 Quality of Life Scale of patients general well-being, 63,53±25,04, functional status; cognitive status, 82,99±20,94, symptom control; fatigue was 50,31±31,62, Spiritual Care Needs Scale total, meaning and hope, caring and respect sub dimensions mean scores were 57,91±24,11; 33,84±15,61; 24,07±9,39, respectively. A statistically significant correlation was found between the EORTC QLQ-C 30 Quality of Life Scale subscale mean scores and the Spiritual Care Needs Scale total and subscale mean scores. As the patients' quality of life decreases, their spiritual care needs increase. It is recommended to carry out activities to improve the quality of life and to provide training on spiritual care needs.