65 yaş üstü alt ekstremite cerrahisi geçirecek hastalarda ultrasonografi eşliğinde işaretleme ile yapılan spinal anestezinin blok başarısına etkisi
The effect of ultrasound-guided marking method on the success of spinal anesthesia block in patients over the age of 65 undergoing orthopedic lower extremity surgery
  1. Tez No: 870013
  2. Yazar: AYSUN ÖZDOĞAN DAMAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİYE PİRBUDAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: 65 yaş üzeri ortopedik alt ekstremite cerrahisi geçirecek hastalarda spinal anestezi öncesi cilt ponksiyon noktasının belirlenmesinde ultrasonografi (USG) eşliğinde işaretleme ile manuel palpasyon tekniğinin blok başarısındaki etkinliğini karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif çalışmaya Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Uygulama Hastanesi Ameliyathanesi'nde spinal anestezi eşliğinde alt ekstremite cerrahisi geçirecek olan 65 yaş üstü 48 hasta dahil edildi. Hastalar cilt ponksiyon noktası ultrasonografi eşliğinde işaretleme yapılarak belirlenen (n=24) ve manuel palpasyon tekniği ile belirlenen (n=24) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Tüm hastalara lateral dekübit pozisyonunda spinal anestezi uygulandı. Tüm hastaların yaş, cinsiyet, vücut ağırlığı, boy, vücut kitle indeksi gibi demografik özellikleri, ASA skoru, ortopedik cerrahi tipi ve süresi, geçirilmiş vertebral cerrahi öyküsü, omurga eğriliği varlığı (dorsal kifoz artışı, lomber lordoz azalması, skolyoz vb.), iliak krest ve spinal proçeslerin palpasyon zorluk durumu, Tuffier Hattı' nın palpasyonla tespit edilen ve USG ile tespit edilen vertebra seviyeleri, ilk girişte dural ponksiyon başarısı, cilt ponksiyon sayısı, iğne yönlendirme sayısı, spinal anestezi işlem süresi, kanlı BOS varlığı, işlem sırasında radiküler ağrı varlığı, spinal blok işlemine bağlı ağrı skoru (NRS), duysal blok seviyesi kaydedildi. Bulgular: Cilt ponksiyon sayısı incelendiğinde; manuel palpasyon grubunda hastaların % 41,6' sında 1 kez, % 45,8'inde 2 kez, % 12,5'inde 3 kez cilt ponksiyonu yapılmış, ultrasonografi grubunda ise hastaların % 75'inde 1 kez, % 25' inde 2 kez cilt ponksiyonu yapılmış ve hiçbir hastada 3.kez ponksiyona gerek duyulmadığı görülmüştür (p=0,013). Benzer şekilde tek cilt ponksiyonu sonrası iğne yönlendirilmeden ilk denemede dural ponksiyon başarı yüzdesi manuel palpasyon grubunda % 12,5 iken, ultrasonografi grubunda % 33,3 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: In patients over 65 years of age undergoing orthopedic lower extremity surgery, we aimed to compare the effectiveness of ultrasonography-guided marking and manual palpation technique in determining the skin puncture point before spinal anesthesia. Materials and Methods: In this prospective study, 50 patients over 65 years of age who were to undergo lower extremity surgery under spinal anesthesia in the operating room of Gaziantep University Şahinbey Application Hospital were included. 2 patients had to be switched to general anesthesia due to failed procedure and were excluded from the study. Patients were divided into two groups; patients whose skin puncture point was determined by ultrasonography-guided marking (n=24) and patients whose skin puncture point was determined by manual palpation technique (n=24). All patients underwent spinal anesthesia in the lateral decubitus position. Demographic characteristics of all patients such as age, gender, body weight, height, body mass index, ASA score, type and duration of orthopedic surgery, history of previous vertebral surgery, presence of spinal curvature (increased dorsal kyphosis, decreased lumbar lordosis, scoliosis, etc.), difficulty of palpation of the iliac crest and spinal processes, vertebral levels of the Tuffier Line detected by palpation and USG, dural puncture success at the first entry, number of skin punctures, number of needle guidance, duration of spinal anesthesia procedure, presence of bloody CSF, presence of radicular pain during the procedure, pain score (NRS) due to spinal block procedure, sensory block level were recorded. Results: When the number of skin punctures was analyzed; in the manual palpation group, 41.6% of the patients had 1 skin puncture, 45.8% had 2 skin punctures and 12.5% had 3 skin punctures. In the ultrasonography group, 75% of the patients had 1 skin puncture, 25% had 2 skin punctures and no patient needed a 3rd puncture. Similarly, the success rate of dural puncture in the first attempt without needle guidance after a single skin puncture was 12.5% in the manual palpation group and 33.3% in the ultrasonography group.