Tıp fakültesi öğrencilerinin epileptik ve non-epileptik paroksismal fenomenler hakkında tutum ve farkındalıklarının değerlendirilmesi
Evaluation of medical faculty students' attitudes and awareness about epileptic and non-epileptic paroxysmal phenomena
- Tez No: 870014
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Balıkesir Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde 4., 5. ve 6. Sınıf tıp fakültesi öğrencilerinin epileptik ve non-epileptik paroksismal fenomenler ile ilgili bilgilerini, tutumlarını araştırmak ve bu bilgiler ışığında yol gösterici olmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmanın tasarımında literatürde bulunan benzer çalışmalardan yararlanılmıştır. Çalışma, Balıkesir Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Merkezi'nde 4., 5. ve 6. Sınıf tıp fakültesi öğrencilerinden çalışmayı kabul edenlere anket şeklinde yapılmıştır. Çalışmada kullanılan anket soruları nöbetlerin semiyolojik özelliklerinin sorgulanması ve literatürde bulunan benzer çalışmalardaki anket sorularının revize edilmesi ile hazırlanmıştır. Anket gönüllülerin sosyodemografik özelliklerinin, çocukların epileptik ve non-epileptik paroksismal olaylardaki semiyolojik özelliklerin değerlendirilmesi, bu olaylara yaklaşım ve tutum farkındalığının değerlendirilmesi ile ilgili bilgilerin araştırıldığı üç bölümden oluşmaktadır. Bulgular: Çalışmamıza katılan öğrenci sayısı 304 olup %31,25'i 4. sınıf, %33,88'i 5. sınıf, %34,8'i 6. sınıf öğrencisiydi. Öğrencilerin %57'si erkek, %43'ü kadın idi. Yaş ortalaması ise 23,16±2,023 yıl olarak saptandı. Çalışmamızda epileptik nöbetlerle ilgili bilgileri araştıran 9 soruya ortalama 5,64 ±1,60 doğru cevap verildiği, epileptik nöbetlerde iktal dönem hakkında sorulan 7 soruya ortalama 5,427 ±1,04 doğru cevap verildiği ve epileptik nöbetlerde postiktal dönemdeki 7 soruya ise ortalama 5,769±1,41 doğru cevap verildiği saptandı. Non-epileptik paroksismal olaylar hakkında sorulan 9 soruya ortalama 6,016 ±1,62 doğru cevap verdiği, psikojenik non-epileptik paroksismal olaylar hakkında sorulan 15 soruya ortalama 9,256±2,09 doğru cevap verdiği saptandı. Bütün sınıfların epileptik ve non-epileptik paroksismal fenomenlere tutumu ve yaklaşımı değerlendirildiğinde öğrencilerin %61'inin soruların tamamını doğru bildiği, bütün sınıfların yenidoğanlardaki non-epileptik paroksismal fenomenlere hâkimiyetine bakıldığında %15'inin tamamını bildiği, süt-oyun çocuklarındaki non-epileptik paroksismal fenomenlere hâkimiyeti araştırıldığında %10 öğrencinin tamamını bildiği, adölesanlardaki non-epileptik paroksismal fenomenlere hakimiyeti değerlendirildiğinde ise %29'unun tamamını bildiği saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the knowledge and attitudes of 4th, 5th and 6th grade medical faculty students at Balıkesir University Health Application and Research Center regarding epileptic and non-epileptic paroxysmal phenomena and to provide guidance in the light of this information. Materials and Methods: Similar studies in the literature were used in the design of this study. The study was conducted as a survey at Balıkesir University Health Application and Research Center, among 4th, 5th and 6th year medical faculty students who accepted to join the study. The survey questions used in the study were prepared by semiological features of seizures and revising the survey questions in similar studies in the literature. The survey consists of three parts in which information about the sociodemographic characteristics of the volunteers, the evaluation of the semiological characteristics of children in epileptic and non-epileptic paroxysmal events, and the evaluation of approach and attitude awareness to these events are investigated. Results: The number of students participating in our study was 304, 31.25% were 4th grade students, 33.88% were 5th grade students, and 34.8% were 6th grade students. 57% of the students were male and 43% were female. The average age was found to be 23.16±2.023 years. In our study, an average of 5.64 ± 1.60 correct answers were given to 9 questions investigating information about epileptic seizures, an average of 5.427 ± 1.04 correct answers were given to 7 questions about the ictal period in epileptic seizures, and an average of 5.769 ± 1.41 correct answers were given to 7 questions about the postictal period in epileptic seizures. It was determined that an average of 6.016 ± 1.62 correct answers were given to 9 questions asked about non-epileptic paroxysmal events, and an average of 9.256 ± 2.09 correct answers were given to 15 questions asked about psychogenic non-epileptic paroxysmal events. When the attitude and approach of all classes to epileptic and non-epileptic paroxysmal phenomena are evaluated, 61% of them know it completely, when looking at the dominance of all classes on non-epileptic paroxysmal phenomena in newborns, 15% know it completely, and when their command of non-epileptic paroxysmal phenomena in infants is investigated, 10% know it. When his mastery of non-epileptic paroxysmal phenomena in adolescents was evaluated, it was determined that 29% knew all of them.