Nötrofil lenfosit oranı ve intrakraniyal arteriyel kalsifikasyontiplerinin arasındaki ilişki
Relationship between neutrophil lymphocyte ratio and intracranial arterial calcification types
  1. Tez No: 870018
  2. Yazar: OZAN TANGUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEFER GÜNAYDIN, DR. ÖĞR. ÜYESİ NURDAN GÖÇKÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Arka Plan: Özellikle abdominal ve torasik aorta, femoral, iliak, koroner, karotis ve serebral arterler gibi arterlerde görülen vasküler kalsifikasyon, lokalize intimal plaklar veya Mönckeberg sklerozu olarak bilinen yaygın medial kalsifikasyon şeklinde ortaya çıkabilir. Kalsifikasyon gelişimi altında yatan biyolojik mekanizmalar karmaşıktır ve tam olarak anlaşılamamıştır. Yöntem: Bu retrospektif kohort çalışmasında, 1 Nisan 2022 ile 13 Nisan 2023 tarihleri arasında Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Kliniği'nde takip edilen 1173 hasta incelendi. Hastalara akut iskemik inme tanısı öykü, klinik ve nörogörüntüleme incelemelerindeki bulgulara dayanarak konuldu. Çalışmaya 50 yaş üstü, karotis damar sistemine ait akut lateralize nörolojik defisit varlığı olan, manyetik rezonans görüntülemede klinik ile uyumlu difüzyon kısıtlılığı saptanan veya trombektomi prosedürlerinde trombüs materyali gözlemlenen ve ilk başvuruda BT anjiyografi (kranyal ve servikal) ve hemogram değerleri mevcut olan hastalar dahil edildi. İlk 24 saat içinde görülen diğer laboratuvar değerleri (HbA1c, lipid profili, CRP) incelendi. CRP değeri referans değerin üzerinde olanlar, subakut inme düşünülenler çalışmaya dahil edilmedi. Kriterlere uyan hastalar dominant kalsifikasyon tiplerine göre intimal, medial ve non-kalsifiye olarak üçe ayrıldı ve gruplar demografik özellikleri, nötrofil lenfosit oranı, lipid profili, HbA1c ve serum kalsiyum düzeylerine göre incelendi. Bulgular: Çalışmamızda medial kalsifikasyona sahip hastalar ile intimal ve kalsifiye olmayan gruplar arasında yaş ve cinsiyet dağılımında önemli farklılıklar tespit edildi. Medial arteriyel kalsifikasyona sahip hastaların daha ileri yaşta olduğu gözlendi, cinsiyet dağılımına göre medial arteriyel kalsifikasyon izlenen hastalarda kadın hastaların erkek hastalara oranı yüksek bulundu. LDL, medial arteriyel kalsifikasyona sahip hastalarda en düşük düzeyde bulundu. Yetmiş yaş altı hastalar incelendiğinde medial arteriyel kalsifikasyon grubunda HbA1c değeri daha yüksek bulundu. Gruplar arasında serum kalsiyum, HDL, kolestrol, trigliserit düzeyleri ve nötrofil lenfosit oranında fark bulunmadı. Gruplar genel sağlıklı popülasyon ile kıyaslandığında yüksek HbA1c değeri ve kötü lipid profili saptandı. Tartışma: Yaş, kadın cinsiyet ve yüksek HbA1c seviyeleri, medial arteriyel kalsifikasyon için risk faktörleri olarak izlenmiş olup, erkek cinsiyet, yüksek LDL düzeyleri ise intimal arteriyel kalsifikasyon için risk faktörü olarak bulunmuştur. Nötrofil lenfosit oranı tüm gruplarda sağlıklı popülasyona göre yüksek bulunsa da grupların arasında istatiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır. Çalışmamızda literatürle uyumlu olarak yüksek HbA1c düzeyi, kötü lipid profili ve yüksek NLR oranı inme için risk faktörü olarak saptanmıştır. Ancak akut iskemik inme risk faktörleri ile kalsifikasyon tipleri arasındaki ilişkiyi daha iyi anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Background: Vascular calcification, particularly in arteries such as the abdominal and thoracic aorta, femoral, iliac, coronary, carotid and cerebral arteries, may present as localized intimal plaques or diffuse medial calcification known as Mönckeberg sclerosis. The biological mechanisms underlying the development of calcification are complex and poorly understood. Methods: In this retrospective cohort study, 1173 patients who were followed up in the Neurology Clinic of Haseki Training and Research Hospital between April 1, 2022 and April 13, 2023 were analyzed. Acute ischemic stroke was diagnosed based on history, clinical and neuroimaging findings. Patients over 50 years of age with acute lateralized neurological deficits of the carotid vasculature, clinically compatible diffusion limitation on magnetic resonance imaging or thrombus material observed in thrombectomy procedures, and CT angiography (cranial and cervical) and hemogram values available at initial presentation were included in the study. Other laboratory values (HbA1c, lipid profile, CRP) seen within the first 24 hours were analyzed. Patients with CRP values above the reference value and those with suspected subacute stroke were excluded. Patients who met the criteria were divided into three groups as intimal, medial and non-calcified according to dominant calcification types and the groups were analyzed according to demographic characteristics, neutrophil lymphocyte ratio, lipid profile, HbA1c and serum calcium levels. Results: In our study, significant age and gender differences were found between patients with medial calcification and intimal and non-calcified groups. Patients with medial arterial calcification were older, and the ratio of female to male patients was higher in patients with medial arterial calcification according to gender distribution. LDL levels were lowest in patients with medial arterial calcification. When patients under seventy years of age were analyzed, HbA1c value was higher in the medial arterial calcification group. Serum calcium, HDL, cholesterol, triglyceride, triglyceride levels and neutrophil to lymphocyte ratio did not differ between the groups. When the groups were compared with the general healthy population, high HbA1c values and poor lipid profile were found. Discussion: Age, female gender and high HbA1c levels were found to be risk factors for medial arterial calcification, while male gender and high LDL levels were found to be risk factors for intimal arterial calcification. Although neutrophil to lymphocyte ratio was higher in all groups compared to the healthy population, no statistically significant difference was found between the groups. In our study, high HbA1c level, poor lipid profile and high NLR ratio were found to be risk factors for stroke in accordance with the literature. However, it is thought that more research is needed to better understand the relationship between acute ischemic stroke risk factors and calcification types.