kardiyoloji polikliniğine başvuran hastaların birinci basamakta yönetilebilirliğinin incelenmesi
Evaluation of the manageability of patients applying to the cardiology outpatient clinic in primary care
  1. Tez No: 870035
  2. Yazar: ATİLLA KURU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDÜLKADİR AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Aile hekimliği kişinin ikametine yakın bir yerde bulunan, hastaların sağlık problemleri için ilk başvurması gereken yerlerdir. Ülkemizde etkin bir sevk zinciri uygulanmaması sonucu üçüncü basamak hastanelerin iş yükleri artmaktadır. Amacımız kardiyoloji polikliniğine başvuran hastaların tanı, takip ve tedavilerinin ne oranda aile hekimince yapılabileceğini belirlemektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Araştırmamız 01/05/2023-30/06/2023 tarih aralığında Sakarya Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi kardiyoloji polikliniğinde bekleme alanında bulunan 458 hasta ile yüz yüze görüşme yöntemiyle uygulanan 24 sorudan oluşan anket formu verileri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. BULGULAR: Araştırmamıza katılan hastaların %49,6'sının (227) sağlıklarıyla alakalı problemlerde başvurdukları öncelikli merkezin aile sağlığı merkezi olduğu bulunmuştur. Araştırmaya katılanların %78,8'i (361) aile hekimine başvurmadan kardiyoloji polikliniğine başvurmuştur. Hastaları muayene eden kardiyoloji uzmanlarının değerlendirmelerine göre hastaların %36,7'sinin (168) tanısı birinci basamak hekimince konulup yönetilebilirdi.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: Family medicine is a place close to a person's residence and is the first place patients should go to for health problems. As a result of not implementing an effective referral chain in our country, the workload of tertiary hospitals is increasing. Our aim is to determine to what extent the diagnosis, follow-up and treatment of patients applying to the cardiology outpatient clinic can be performed by the family physician. MATERIALS AND METHODS: Our research was carried out using data from a survey form consisting of 24 questions applied by face-to-face interview with 458 patients in the waiting area of the cardiology outpatient clinic of Sakarya University Training and Research Hospital between 01/05/2023-30/06/2023. RESULTS: It was found that the primary center to which 49.6% (227) of the patients participating in our research applied for health-related problems was the family health center. 78.8% (361) of the participants in the study applied to the cardiology outpatient clinic without consulting a family physician. According to the evaluations of the cardiologists who examined the patients, 36.7% (168) of the patients could be diagnosed and managed by the primary care physician.