Polikistik over sendromu tanılı infertilhastaların folikül sıvılarında melatonin düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of melatonin levels in follicular fluid of infertile patients diagnosed with polycystic ovary syndrome
- Tez No: 870036
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİL ATAKUL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Polikistik over sendromu (PKOS) oksidatif stresin arttığı anovulatuar infertilite ile seyreden multisistemik endokrin bir patolojidir. Melatonin ise güçlü antioksidan özelliği gösteren bir hormondur. Bu çalışmada amacımız in vitro fertilizasyon (IVF) tedavisi alan PKOS tanılı infertil hastalar ile erkek faktör veya tubal faktör kaynaklı infertilitesi olan hastaların folikül sıvılarındaki melatonin düzeyinin karşılaştırılması, PKOS tanılı infertil hastaların folikül sıvısındaki melatonin düzeyinin oosit sayısı ve IVF başarısı üzerine etkisinin araştırılmasıdır. Yöntem: 01 Ocak 2024-31 Mayıs 2024 tarihleri arasında T.C. Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği IVF Bölümü'ne gebelik istemi ile başvuran erkek faktör veya tubal faktör kaynaklı infertilitesi olan 49 hasta ve PKOS tanılı infertilitesi olan 46 hasta olmak üzere gönüllü toplam 95 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların yaşı, vücut kitle indeksi, önceki gebelik öyküleri, bazal hormon seviyeleri kayıt edildi. Hastalara ovulasyon indüksiyonu sonrası oosit pick up (OPU) işlemi yapıldı. OPU işlemi sırasında oositler ayrıştırıldıktan sonra elde edilen folikül sıvısı alındı. Alınan folikül sıvısı 3000 devirde 20 dakika santrifüj edildikten sonra alınan süpernatanlar -80 derecede saklandı. Tüm numuneler toplandıktan sonra folikül sıvısındaki melatonin seviyesi Enzyme-Linked Immunosorbent Assay Human Melatonin Elisa Kiti kullanılarak çalışıldı. Hastalardan elde edilen oosit sayıları , M2 oosit sayıları, döllenme olup olmadığı kaydedildi. Embriyo transferi sonrası gebelik durumları takip edildi. Toplanan veriler detaylı analiz edilerek folikül melatonin düzeyi ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Polycystic ovary syndrome (PCOS) is a multisystemic endocrine pathology characterized by increased oxidative stress leading to anovulatory infertility. Melatonin, known for its potent antioxidant properties, is a hormone. The aim of this study is to compare the levels of melatonin in follicular fluid between infertile patients diagnosed with PCOS undergoing in vitro fertilization (IVF) treatment and patients with infertility due to male factor or tubal factor. Additionally, the study aims to investigate the impact of melatonin levels in follicular fluid of PCOS patients on oocyte count and IVF success. Methods: Between January 1, 2024, and May 31, 2024, a total of 95 voluntary patients were enrolled in the study at the IVF Department of the Obstetrics and Gynecology Clinic, Istanbul Education and Research Hospital, University of Health Sciences, Turkey. These patients included 49 individuals with infertility due to male factor or tubal factor and 46 patients diagnosed with infertility associated with polycystic ovary syndrome (PCOS), seeking pregnancy through IVF. The patients' age, body mass index, previous pregnancy history, and basal hormone levels were recorded. Following ovulation induction, oocyte pick-up (OPU) procedures were performed. Follicular fluid was collected after oocytes were retrieved and separated during the OPU procedure. The collected follicular fluid was centrifuged at 3000 rpm for 20 minutes, and the supernatants were stored at -80 degrees Celsius. After collecting all samples, melatonin levels in follicular fluid were measured using the Enzyme-Linked Immunosorbent Assay Human Melatonin ELISA Kit. The number of retrieved oocytes, M2 oocytes, and fertilization outcomes were recorded. Pregnancy statuses after embryo transfer were monitored. The collected data were analyzed in detail to compare follicular melatonin levels.