Palyatif bakım servisinde takip edilen hastalardaki düşük T3 düzeyinin morbidite ve mortalite ile korelasyonunun araştırılması
Investigation of the correlation between low T3 levels and morbidity and mortality in patients followed in the palliative care unit
- Tez No: 870050
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL ÖZKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Farklı klinik ortamlarda yapılan birçok çalışmada fT3 değerlerindeki azalmanın mortalitenin güçlü bir belirleyicisi olduğu öngörülmektedir. Azalan tiroid hormonları ile birçok fonksiyonun bozulması; tiroid hormonlarının palyatif bakımda tedavi alan kritik hastalar için önemli bir prognostik faktör olduğunu göstermektedir. Çalışmamızda palyatif bakım servisinde takip edilen hastaların retrospektif analizi yapılarak elde edilen veriler ile düşük T3 düzeyinin mortaliteyi tahmin etmede rol oynayabileceğini araştırmak amaçlı mevcut araştırma planlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmamız 1 Ocak- 1 Kasım 2023 tarihleri arasında Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Aile Hekimliği kliniğine bağlı Palyatif Bakım Servisinde tedavi görmüş 151 hastanın, Hastane Bilgi Sistemi kayıtlarının retrospektif olarak incelenmesiyle elde edilmiştir. Bu zaman aralığında yatan hastalara ait cinsiyet, yaş, komorbid hastalıkları, malignite varlığı, nütrisyon ihtiyacının hangi yolla gerçekleştiği(oral, enteral, parenteral), nütrisyon parametreleri(prealbümin, albümin), NRS 2002(Nutrition Risk Screening 2002), VAS(Vizüel Analog Skalası), bası yarası varlığı, kullandıkları ilaç sayısı, antibiyotik tedavisi alıp almadıkları, anemi varlığı, anemi tipi ve nedenleri, vital bulguları (tansiyon, oksijen satürasyon düzeyi, ateş), enfeksiyon parametreleri(CRP, prokalsitonin), sodyum, potasyum, magnezyum, klor, TSH, fT3, fT4 değerleri, 25-Hidroksi Vitamin D değerleri ve mortalite incelenmiştir. İncelediğimiz veriler IBM SPSS Statistics for Windows sürüm 25.0 programı ile analiz edildi. P küçüktür 0.05 istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir. Bulgular: Çalışmada yer alan hastaların yaş ortalaması 64,28±17,36 minimum yaşı 18, maksimum yaşı 90 olup, %59,6'nın (n=90) erkek cinsiyette olduğu, %61,6'sında (n=93) malignite, %94'ünde (n=142) komorbitide, %82,8'inde (n=125) anemi, %75,2'sinde (n=84) normositer anemi, %21,2'sinde (n=32) bası yarası varlığı tespit edilmiş olup%77,5'inde (n=117) fT3 düzeyinin düşük olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: Many studies conducted in different clinical settings predict that the decrease in fT3 levels is a strong predictor of mortality. The impairment of many functions due to decreased thyroid hormones shows that thyroid hormones are an important prognostic factor for critically ill patients receiving treatment in palliative care. In our study, a retrospective analysis of patients followed in the palliative care service was conducted to investigate whether low T3 levels could play a role in predicting mortality based on the obtained data. Materials and Methods: Our study was obtained by retrospectively examining the records of 151 patients who were treated in the Palliative Care Service affiliated with the Family Medicine Clinic of Başakşehir Çam and Sakura City Hospital between January 1 and November 1, 2023, using the Hospital Information System. During this period, the patients' gender, age, comorbid diseases, presence of malignancy, the method of nutrition (oral, enteral, parenteral), nutritional parameters (prealbumin, albumin), NRS 2002 (Nutrition Risk Screening 2002), VAS (Visual Analog Scale), presence of pressure ulcers, number of medications used, whether they received antibiotic treatment, presence of anemia, type and causes of anemia, vital signs (blood pressure, oxygen saturation level, temperature), infection parameters (CRP, procalcitonin), sodium, potassium, magnesium, chloride, TSH, fT3, fT4 values, 25- Hydroxy Vitamin D values, and mortality were examined. The data we examined were analyzed using IBM SPSS Statistics for Windows version 25.0. A p-value of less than 0.05 was considered statistically significant. Results: The average age of the patients in the study was 64.28±17.36, with a minimum age of 18 and a maximum age of 90. Of these patients, 59.6% (n=90) were male, 61.6% (n=93) had malignancy, 94% (n=142) had comorbidity, 82.8% (n=125) had anemia, 75.2% (n=84) had normocytic anemia, 21.2% (n=32) had pressure ulcers, and 77.5% (n=117) had low fT3 levels.