1.trimesterdeki gebelerde hemogramparametrelerinden hesaplanan inflamatuar indekslerin preeklampsi öngörüsündeki yeri
The role of inflammatory indices calculated from hemogram parameters in the prediction of preeclampsia in 1st trimester pregnant women
- Tez No: 870049
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA ASLAN ÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Çalışmamızda gebeliğinde preeklampsi tanısı alan hastaların 1. trimesterdeki hemogram sonuçlarından inflamasyon indeksleri olan sistemik immün-inflamasyon indeksi (SII), sistemik inflamatuar cevap indeksi (SIRI) ve sistemik inflamasyon toplam indeksi (AISI) değerlendirilmiştir. Bu indekslerin gebeliğin erken dönemlerinde preeklampsi öngörüsündeki yerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde 1 Ocak 2022 - 1 Mayıs 2024 tarihleri arasında doğum yapmış olan 78 preeklampsi tanılı hasta ve 78 kontrol hastası olmak üzere toplam 156 hasta çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastalar retrospektif olarak değerlendirildi. Hastalara preeklampsi tanısı konurken ACOG 2020 kriterlerine uyuldu. Hasta anamnez ve laboratuvar değerlerine Hastane Bilgi Yönetim Sistemi (HBYS) ve e-nabız sistemi üzerinden ulaşıldı. Preeklampsi ve kontrol grubundaki hastaların 1. trimester hemogram sonuçlarından SII, SIRI ve AISI değerleri hesaplanıp karşılaştırıldı. Hastaların doğum için hastane yatışlarında alınan kanlarındaki hemogram parametrelerinden SII, SIRI ve AISI değerleri hesaplanıp kıyaslandı. Hastaneye başvurusunda inflamatuar tetkikleri etkileyecek komorbiditesi olan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. (idrar yolu enfeksiyonu, erken membran rüptürü, gastroenterit, solunum yolu enfeksiyonu vs.) Bulgular: Preeklampsi grubunda kontrol grubuna kıyasla parite, gestasyonel yaş, APGAR skorları ve fetal doğum ağırlığı anlamlı olarak düşük; kan basıncı ve vücut kitle indeksi(VKI) anlamlı olarak yüksek bulundu. Gruplar arasında yaş karşılaştırmasında anlamlı fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, systemic immune-inflammation index (SII), systemic inflammatory response index (SIRI) and systemic inflammation total index (AISI) were evaluated from the hemogram results of patients diagnosed with preeclampsia during pregnancy in the first trimester. We aimed to determine the role of these indices in the prediction of preeclampsia in early pregnancy. Materials and Methods: A total of 156 patients, including 78 patients diagnosed with preeclampsia and 78 control patients who gave birth between January 1, 2022 and May 1, 2024, at Başakşehir Çam and Sakura City Hospital Gynecology and Obstetrics Clinic, were included in the study. The patients included in the study were evaluated retrospectively. ACOG 2020 criteria were followed when diagnosing preeclampsia. Patient anamnesis and laboratory values were accessed through the Hospital Information Management System (HBYS) and the system of“e-nabiz”. SII, SIRI and AISI values were calculated and compared from the first trimester hemogram results of the patients in the preeclampsia and control groups. SII, SIRI and AISI values were calculated and compared from the hemogram parameters of the patients' blood taken during hospitalization for delivery. Patients with comorbidities that would affect inflammatory tests at hospital admission were excluded. (urinary tract infection, premature rupture of membranes, gastroenteritis, respiratory tract infection, etc.) Results: In the preeclampsia group compared to the control group; parity, gestational age, APGAR scores and fetal birth weight were significantly lower; while blood pressure and body mass index (BMI) were found to be significantly higher. No significant difference was found in age comparison between groups.