Ratlarda deneysel ovaryantorsiyon - detorsiyon hasarında g-csf vemetilprednizolon tedavisinin over rezerviüzerine etkisi
The effect of g-csf and methylprednisolone treatmenton ovarian reserve in rats with ovarian torsiondetorsion injury
  1. Tez No: 870060
  2. Yazar: ELİF USLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİSUN VURAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Ratlarda over torsiyon ve detorsiyon işleminde G-CSF ve metilprednizolon birlikte ve ayrı ayrı kullanımının over rezervi üzerine etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem:Toplam 39 adet Sprague-Dawley cinsi sağlıklı, gebe olmayan200-250 gr ağırlığındaki dişi rat, 5 gruba ayrıldı; kontrol (7),torsiyondetorsiyon (8), filgrastim (8), metilprednizolon (8), ve kombine tedavi (8) grupları. Kontrol grubuna sadece laparotomi yapıldı, adneksler değerlendirildi, 6 saat sonra sol ooferektomi yapıldı. İskemi-reperfüzyon grubunda sol over torsiyonu oluşturuldu, 3 saat iskemi süresi boyunca batın kapatıldı, ardından relaparatomi yapılarak reperfüzyon sağlandı ve 3 saat sonra sol over dokusu alındı. Diğer gruplarda torsiyondan 2,5 saat sonra ilaç tedavisi uygulandı. İlaçlar intraperitoneal olarak grup 3'e 100 µg/kg dozunda Filgrastim, grup 4'e 30 mg/kg metilprednizolon, Tedaviden 30 dakika sonra relaparatomi yapılarak tedavi gruplarına da sol ooferektomi yapıldı. Biyokimyasal incelemede serumda İnhibin B, E2, AMH düzeyleri ölçüldü. Sol over dokuları ise histolojik inceleme ve apopitozun değerlendirildiği TUNEL incelemesi için -70 °C'de saklandı. Histolojik incelemede hematoksilen-eozin ile boyanan over dokularında folikül dejenerasyonu, interstisyel ödem, vasküler dilatasyon, hemoraji, PNL infiltrasyonuna bakıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim was to investigate the effect of the combined and separate use of G-CSF and methylprednisolone on ovarian reserve in rats undergoing ovarian torsion and detorsion. Materials and Methods: A total of 39 healthy, non-pregnant female SpragueDawley rats weighing 200-250 grams were divided into 5 groups: control (7), torsiondetorsion (8), Filgrastim (8), methylprednisolone (8), and combined treatment (8) groups. All groups were anesthetized, placed in a supine position, and the abdominal skin was shaved. A 2 cm incision was made on the midline of the abdomen. Only laparotomy was performed in the control group, the adnexa were evaluated, and left oophorectomy was performed after 6 hours. In the ischemia-reperfusion group, left ovarian torsion was created, the abdomen was closed during the 3-hour ischemia period, then relaparotomy was performed to allow reperfusion, and the left ovarian tissue was removed 3 hours later. In the other groups, drug treatment was administered 2.5 hours after torsion. The drugs were administered intraperitoneally: 100 µg/kg Filgrastim to group 3, 30 mg/kg methylprednisolone to group 4, and combined treatment in the same doses to group 5. Relaparotomy was performed 30 minutes after treatment, and left oophorectomy was also performed in the treatment groups. Before sacrifice, 3 cc of intracardiac blood was taken from all rats and stored under appropriate conditions for biochemical analysis. Serum levels of Inhibin B, E2, and AMH were measured in the biochemical analysis. The left ovarian tissues were stored at -70°C for histological examination and TUNEL assay to assess apoptosis. In the histological examination, follicular degeneration, interstitial edema, vascular dilatation, hemorrhage, and PNL infiltration were observed in ovarian tissues stained with hematoxylin-eosin.