Kolposkopik biyopsi patoloji sonuçlarının endikasyonlarına göre retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of colposcopic biopsy pathology results according to their indications
- Tez No: 870061
- Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ TUĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Sancaktepe Şehit Prof.Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Bu çalışma, jinekolojik onkoloji alanında daha derin bir anlayış sağlamayı, serviks kanseri tarama ve tedavi yöntemlerinin geliştirilmesine katkıda bulunmayı ve bu alanda yapılabilecek yeni çalışmalara veri sağlayarak kaynak oluşturmayı amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği'ne 2021 Ocak - 2023 Ocak tarihleri arasında başvuran 543 hastaya ait demografik veriler, Pap smear, HPV, kolposkopik değerlendirme, servikal biyopsi,endoservikal küretaj sonuçları retrospektif olarak incelendi. Bulgular: Kolposkopik değerlendirme yapılan 543 hastanın 240'ında (%44,19) biyopsi sonucu doğal olarak değerlendirildi.CIN 1, CIN 2 ve CIN 3 sırası ile 228 (%41,99), 37(%6,81) ve 26 hastada (%4,79) tespit edildi. Karsinom 4 hastada (%0,68) vardı. ECC sonucuna göre 543 hastanın 362'sinde (%66,67) biyopsi sonucu doğal olarak değerlendirildi. CIN 1, CIN 2 ve CIN 3 sırası ile 13 (%2,39), 5 (%0,92) ve 5 hastada (%0,92) tespit edildi. Endikasyonlara göre kolposkopik değerlendirme, ECC ve konizasyon patolojik değerlendirme sonuçları gruplar arası benzerdi Sonuç: Günümüzde, etkin servikal kanser tarama testleri sayesinde serviks kanserinin görülme sıklığı önemli ölçüde azalmıştır. Bu alanda en önemli nokta HPV testi ve servikal sitoloji olmasına rağmen, klinik muayene bulguları da dikkate alınmalı, tarama testleri negatif olsa bile klinik şüphe durumunda kolposkopik değerlendirme yapılmalı ve gerekli görülen lezyonlardan biyopsi alınmalıdır. Tarama testleri, klinik gözlemler ve hasta şikayetleri ile birlikte değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to provide a deeper understanding in the field of gynecologic oncology, contribute to the development of cervical cancer screening and treatment methods, and serve as a resource by providing data for future research in this area. Materials and Method: In our study, demographic data and the results of Pap smear, HPV test, colposcopic evaluation, cervical biopsy, and endocervical curettage of 543 patients who presented to the Obstetrics and Gynecology Outpatient Clinic of Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Training and Research Hospital between January 2021 and January 2023 were retrospectively analyzed. Findings: Out of the 543 patients who underwent colposcopic evaluation, biopsy results were assessed as normal in 240 patients (44.19%). Among them, CIN 1, CIN 2, and CIN 3 were detected in 228 patients (41.99%), 37 patients (6.81%), and 26 patients (4.79%), respectively. Carcinoma was found in 4 patients (0.68%). Based on the endocervical curettage (ECC) results, biopsy results were assessed as normal in 362 out of 543 patients (66.67%). CIN 1, CIN 2, and CIN 3 were detected in 13 patients (2.39%), 5 patients (0.92%), and 5 patients (0.92%), respectively. The colposcopic evaluation, ECC, and conization pathological evaluation results were similar among the groups based on indications. Conclusion: Today, thanks to effective cervical cancer screening tests, the incidence of cervical cancer has significantly decreased. Although the most important points in this field are HPV testing and cervical cytology, clinical examination findings should also be considered. Even if screening tests are negative, colposcopic evaluation should be performed in cases of clinical suspicion, and biopsies should be taken from lesions deemed necessary. Screening tests should be evaluated in conjunction with clinical observations and patient complaints.