Pandemi ekonomisi: COVID-19 ekseninde bir araştırma
Pandemic economics: A study on the axis of COVID-19
  1. Tez No: 870085
  2. Yazar: MERVE GÜNDÜZ DEDEMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİH CİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Epidemi ve pandemiler, tarih boyunca insanlığı etkisi altına almış olup ekonomik, sosyal ve siyasal anlamda yıkım ve yeniden inşa sürecinde hem bireysel hem de toplumsal sonuçlar doğurmuştur. İnsanlık tarihi kadar eski bir geçmişe sahip olan salgın hastalıklar, sonuçları bakımından yıkıcı etkilere yol açabildiği gibi çağlar arasında ayrımlara sebep olabilmekte ve birçok alışkanlınlığı değiştirebilmektedir. Bu doğrultuda salgın sonrası dönem değerlendirildiğinde toplumsal ve ekonomik değişkenler anlamında yeni eğilimlerin ve duyarlılıkların geliştiği görülmektedir. Özellikle Orta Çağ'da meydana gelen veba salgını, Yeni Dünya Çiçek Hastalığı, İspanyol Gribi, Asya Gribi, SARS ve yakın geçmişte yaşanan koronavirüs salgını, yerel ve küresel ölçekte derin etkilere neden olurken sosyo-ekonomik yapıda önemli değişimlere yol açmıştır. Bu çalışmada, tarihsel düzlemde yaşanan geçmiş salgınlar temelinde geliştirilen öngörüler incelenmiş olup 21. yüzyılın ilk pandemisi olarak bilinen Covid-19 pandemisi bağlamında değerlendirilmektedir. Ardından salgın yaklaşırken küresel ekonomik görünüm ve Covid-19 ile başlayan salgın ekonomisi hususlarına değinilmektedir. Diğer yandan çalışma kapsamında salgının halk sağlığı ve makroekonomik göstergeler üzerindeki baskısını azaltmaya yönelik hükümetlerce alınan tedbirler ve geliştirilen stratejiler incelenmiştir. Bu doğrultuda OECD ülkeleri bazında kısa vadede sınırlama politikalarının ve ekonomik destek önlemlerinin ekonomik büyüme üzerindeki etkisi panel regresyon analiz yöntemi ile araştırılmaktadır. Tez çalışması, sosyal ve ekonomik sonuçları ile bileşik bir yapı gösteren salgın hastalıkların gelişim süreçlerine bütüncül bir bakış açısı sağlamaktadır. Elde edilen nitel ve nicel bulgular; insan sağlığı ile makroekonomik istikrar için uygulamaya koyulan hükümet önlemleri arasında ödünleşim olmaksızın bir dengenin sağlanabileceğine dikkat çekmektedir. Bu çerçevede çalışmanın, salgın ekonomileri ve hükümet önlemleri arasındaki ilişkiye ampirik bir yaklaşım sunarak mevcut çalışmalara katkı sağlaması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Epidemiology and pandemiology have historically impacted humanity, leading to devastation and reconstruction processes economically, socially, and politically, resulting in both individual and societal consequences. Infectious diseases, with a history as ancient as human civilization itself, have been capable of causing destructive effects and shaping distinctions across eras, altering numerous habits. Consequently, the post-pandemic period reveals the emergence of new trends and sensitivities in terms of societal and economic variables. Particularly, pandemics such as the Black Death in the Middle Ages, Smallpox, the Spanish Flu, Asian Flu, SARS, and the recent COVID-19 outbreak have profoundly impacted local and global scales, inducing significant changes in socio-economic structures. This study examines the forecasts developed based on past epidemics on a historical level and evaluates them within the context of the COVID-19 pandemic, considered the first pandemic of the 21st century. Subsequently, it discusses the global economic outlook as the pandemic approaches and the notion of pandemic economics initiated by COVID-19. Furthermore, within the scope of this work, measures taken by governments to alleviate the pressure of the pandemic on public health and macroeconomic indicators are scrutinized. In this regard, the short-term impact of containment policies and economic support measures on economic growth in OECD countries is investigated using panel regression analysis. The thesis provides a comprehensive perspective on the developmental processes of epidemic diseases, which exhibit a compound structure with social and economic consequences. The qualitative and quantitative findings emphasize the possibility of achieving a balance between government measures implemented for public health and macroeconomic stability without compromising each other. Within this framework, the study aims to contribute to existing research by offering an empirical approach to the relationship between pandemic economies and government measures.