Eğitimde dijital öykü kullanımının karma- meta yöntemi ile değerlendirilmesi
Evaluation of digital storytelling use in education through mixed-meta method
  1. Tez No: 870089
  2. Yazar: DERYA TATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VELİ BATDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu araştırmada, eğitimde dijital öykü anlatımının kullanımının karma-meta yöntemi ile değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaca yönelik, 2005-2023 yıllarını kapsayan meta-analiz boyutunda 36 nicel çalışma, meta-tematik analiz boyutunda 56 nitel çalışma analiz edilmiştir. Araştırmanın meta-analiz boyutunda eğitimde dijital öyküleme kullanımının akademik başarı üzerindeki etkisi incelenmiştir. Meta-tematik analiz kapsamında ise dijital öykülemenin 21. yüzyıl becerilerine katkısı, bilişsel becerilere katkısı, duyuşsal becerilere katkısı, sosyal becerilere katkısı, yönteme yönelik olumsuzluklar ve öneriler incelenmiştir. Meta-analiz boyutunda istatistiksel hesaplamalar sonucunda dijital öykülemenin akademik başarıya olumlu yönde ve orta düzeyde etki ettiği sonucuna ulaşılmıştır (g=.567). Moderatör analizi sonucunda çalışmalarda belirlenen öğretim kademeleri, uygulama süresi, disiplinlerarası ve örneklem büyüklüğü değişkenleri bağlamında anlamlı bir fark görülmemiştir. Meta-tematik analiz boyutunda gerçekleştirilen içerik analizi doğrultusunda“21. yüzyıl becerilerine katkısı, bilişsel becerilere katkısı, duyuşsal becerilere katkısı, sosyal becerilere katkısı, olumsuz yönler ve öneriler”temaları belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar neticesinde, dijital öyküleme etkinliklerinin öğrenenlerin 21. yüzyıl becerilerini geliştirmeye yönelik uygulamalara yer verdiği görülmüştür. Ayrıca, öğrencilerin sürece aktif katılımını destekleyerek kalıcı öğrenmeler sağladığı, eğlenceli bir yöntem olarak nitelendirildiğinden yönteme ilişkin olumlu bir yaklaşım sergilendiği ve etkileşimi sağladığından sosyal beceri boyutunu desteklediği sonucuna ulaşılmıştır. Öte yandan, fiziksel problemler sebebiyle süreçte olumsuzluklar yaşandığı ve yaşanan olumsuzlukların giderilmesi adına önerilerde bulunulduğu tespit edilmiştir. Araştırma kapsamında meta-analiz ve meta-tematik analiz kapsamında ulaşılan sonuçların birbirleri ile tutarlı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to evaluate the digital storytelling use in education through mixed-meta method. For this purpose, in the meta-analysis dimension 36 quantitative studies and in the meta-thematic analysis 56 qualitative studies conducted between 2005-2023 were analyzed. In the meta-analysis dimension of the research, the effect of digital storytelling use on academic achievement in education was examined while in the meta-thematic analysis dimension, the contribution of digital storytelling use to 21st century skills, cognitive skills, affective skills, social skills and problems and suggesstions regarding the method were examined. In the meta-analysis, as a result of statistical calculations, it was concluded that digital storytelling had a positive and moderate effect on academic achievement (g=.567). As a result of moderator analysis, no significant difference was observed in terms of education levels, implementation duration, interdisciplinary and sample size variables determined. Within the content analysis carried out in the meta-thematic analysis dimension, the themes of“the contribution of 21st century skills, the contribution to cognitive skills, the contribution to affective skills, the contribution to social skills, problems and suggestions”were determined. According to the results, it was seen that digital storytelling improved 21st century skills. Besides, it was concluded that it contributed permanent learning, positive attitude and students' social skills. It was determined that deficiencies caused problems and suggestions were made to eliminate the problems. Within the scope of the research, it was concluded that the results obtained within the scope of meta-analysis and meta-thematic analysis were consistent with each other.