Gelecek Farkındalığı Psikoeğitim Programı'nın uygulamadaki yansımaları
Reflections of the science and art center's Future Awareness Psychoeducation Program in practice
  1. Tez No: 870090
  2. Yazar: MUSTAFA AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL TANRISEVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
BİLSEM Gelecek Farkındalığı Psikoeğitim Programı ülkemizdeki özel yetenekli çocukların kariyer gelişimlerini arttırmaya yönelik olarak hazırlanan ilk program olması nedeniyle önem taşımaktadır. Bu araştırma 2021 yılından itibaren BİLSEM 'de eğitim alan özel yetenekli öğrencilerin kariyer gelişimlerini desteklemek amacıyla MEB tarafından hazırlanan“Gelecek Farkındalığı Psikoeğitim Programı”na ilişkin öğrenci kazanımlarını ve görüşlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla araştırmada durum çalışması yöntemi temel alınmıştır. Bu araştırma kapsamında durum çalışması türlerinden bütüncül tek durum deseni kullanılmıştır. Çalışmanın araştırma grubunu, 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Mersin'in Tarsus ilçesinde yer alan Bilim ve Sanat Merkezi'nde destek eğitim programına devam eden ve ölçüt örnekleme ile seçilen 8 kişiden oluşan 4. Sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Araştırma verileri araştırmacı tarafından oluşturulan“Gelecek Farkındalığı Psikoeğitim Programı'na İlişkin Görüşme Formu”ve bir“Gözlem Formu”ile toplanmıştır. Elde edilen veriler MAXQDA Pro 2020 nitel veri analiz programı aracılığıyla betimsel analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre özel yetenekli öğrencilerin tamamına yakınının Gelecek Farkındalığı Psikoeğitim Programı'nın ilgi ve yetenekleri tanıma-kariyer uyum yetenekleri, amaç belirleme konusundaki kazanımlarına ulaşmışlardır. Ancak bir kısmının geleceğe ilişkin sorumluluk almanın önemini açıklayamadığı ve tamamının sosyal girişimcilik örneği veremediği gözlenmiştir. Ayrıca sonuçlar özel yetenekli öğrencilerin psikolojik sağlamlık konusundaki kazanımlara ulaştığı ancak öğrenme çevikliği kazanımlarına çoğunlukla ulaşamadıklarını göstermiştir. Ek olarak öğrencilerin tamamına yakınının meslekleri tanıma ve karar verme konularındaki kazanımlara ulaştıkları görülmüştür. Ancak öğrencilerin bir kısmı gelecekte yapabileceklerine ilişkin kendine inanmanın önemini ifade edememişlerdir. Ayrıca araştırma sonucunda öğrencilerin program kapsamında uygulanan etkinlikleri yararlı buldukları ve bu etkinliklerin çoğundan keyif aldıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
BİLSEM Future Awareness Psychoeducation Program is important as it is the first program prepared to increase the career development of gifted children in our country. This research aims to examine student achievements and opinions regarding the“Future Awareness Psychoeducation Program”prepared by the Ministry of National Education in order to support the career development of gifted students receiving education in BİLSEM since 2021. For this purpose, the research is based on the case study method. Within the scope of this research, a holistic single case design, one of the case study types, was used. The research group of the study consisted of 4th grade students who attended the support education program at the Science and Art Center in the Tarsus district of Mersin in the 2022-2023 academic year and consisted of 8 students selected by criterion sampling. The research data were collected with an“Interview Form on Future Awareness Psychoeducation Program”and an“Observation Form”created by the researcher. The data obtained were analyzed by descriptive analysis method through MAXQDA Pro 2020 qualitative data analysis program. According to the results of the study, almost all of the gifted students achieved the outcomes of the Future Awareness Psychoeducation Program on recognizing interests and talents, career adaptation skills, and goal setting. However, it was observed that some of them could not explain the importance of taking responsibility for the future and not all of them could give an example of social entrepreneurship. The results also showed that gifted students achieved the outcomes on psychological resilience, but mostly did not achieve the learning agility outcomes. In addition, it was observed that almost all of the students reached the outcomes on recognizing professions and decision-making. However, some of the students could not express the importance of believing in themselves about what they can do in the future. In addition, as a result of the research, it was determined that the students found the activities implemented within the scope of the program useful and enjoyed most of these activities.