Birinci Dünya Savaşı Kafkas Cephesi'nde gönüllü Ermeni birlikleri (1914-1917)
Armenian volunteer units on the Caucasus Front in the First World War (1914-1917)
- Tez No: 870097
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP KARACAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Gönüllü Ermeni Birlikleri, Birinci Dünya Savaşı'ndan önce kurulmaya başlanmış ve Ermenilerin savaş sonunda bağımsızlıklarını elde etmek için Osmanlı Devleti ile savaşmışlardır. Gönüllü Ermeni Birlikleri özellikle Kafkaslar ve Balkanlarda yoğun bir toplanma faaliyeti geçirmiş, dünyanın başka yerlerinden gelen Ermeniler de onlara katılmışlardır. Ermenilerin bir kısmı gönüllülük hareketine katılmışlardır. Ermenilerin zengin ve siyaset ile uğraşan kesimi gönüllülük hareketinin diplomatik ayağını oluşturmuşlardır. Ticaretle uğraşan kesimi ise harekete ekonomik destek vermişlerdir. Son olarak işçi kesimi ise gönüllü olarak savaşa katılmışlardır. Osmanlı istihbaratı bu süreçte çok yoğun bir çaba harcamıştır. Hemen hemen her gün gönüllüler ile alakalı çeşitli belgeler devletin kurumları arasında gidip gelmiştir. Gönüllülerin toplanmış olduğu Rusya ve Balkan Devletleri basınında gönüllüler dikkate mazhar olmuşlardır. Toplanma ve savaş sürecinde farklı çeşitlerde farklı yardımlar da almışlardır. Kafkasya Cephesi'ndeki faaliyetleri ile Rus ordusuna hem yarar hem de zararlar getirmişlerdir. Bu faaliyetleri Rus komuta kademesince çeşitli yerlerde değerlendirmelere tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the activities of Armenian volunteer units which fought against Ottoman Empire were analysed. In this direction, domestic archival documents containing information about Armenian Volunteer Units, news in Russia and other countries and research-analyse type production related to the activities of units were used. Armenian volunteer units were started to organise before the beginning of the WWI and fought against Ottoman Empire for independence. They were mainly gathered together from the Caucasus and Balkans. In addition people from around the World joined them. In the newspapers of countries from where volunteers joined the army they took a serious attention of people and correspondents. In the process of gathering and war they received various aid. With their presence they contributed to Russian army and also damaged it. Their activities were interpreted by various Russian commanders.