Yürüme adaptasyon ve deadaptasyon yanıtlarınınunilateral alt ekstremite pertürbasyonu ile araştırılması
The investigation of walking adaptation and deadaptation responses with unilateral lower extremity perturbation
- Tez No: 870214
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Yürümenin etkin ve güvenilir bir şekilde sürdürülmesi için, değişen aktivite şiddetine ve çevreye uyum göstermesi gerekmektedir. Bu süreç, yürüme adaptasyonu olarak adlandırılır. Yürüme sırasında ortaya çıkan engeller ise terminolojik olarak pertürbasyon olarak ifade edilir. Yürüme hareketinin detaylıca analizi için yürüme testlerinde kullanılan bu pertürbasyonlar, katılımcılarda motor adaptasyon yanıtlarının ortaya çıkmasına; diğer bir ifadeyle iyi-öğrenilmiş motor davranışın, değişen görev ihtiyaçlarına yönelik modifikasyonuna neden olduğu gösterilmiştir. Tez çalışmamızda, alt ekstremiteye baldır bölgesinden tek yönlü olarak takılan ağırlığa yanıt olarak oluşan yürüme adaptasyonu, ardından ağırlık çıkarıldıktan hemen sonra oluşacak deadaptasyon yanıtı; yürüme analizi verileri ve yürüme enerji tüketimi açısından yorumlanmıştır. Katılımcıların rastgele olacak şekilde sağ veya sol bacaklarına baldır bölgesinden %5 vücut ağırlıklarına eşit ağırlık uygulanmıştır. Katılımcılar tercih ettikleri yürüme hızında yürüdükleri sırada öncelikle ağırlıksız (kontrol), ağırlık takılı ilk dk (A1), ağırlık takılı 7 dk'lık yürümenin 7.dk'sı (A7), ağırlık çıkarıldıktan sonra ilk dk (D1) ve ağırlık çıkmış 7 dk'lık yürümenin 7.dk'sı (D7) olmak üzere 5 koşulda enerji tüketimi ve yürüme analizi kaydı alınmıştır. Aynı protokoller, tercih ettikleri yürüme hızının %30 fazlasında yürüdükleri sırada tekrar edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In order to continue walking effectively and safely, it must adapt to changing activity intensity and environment. This process is called walking adaptation. Obstacles that occur during walking are terminologically referred as perturbations. These perturbations, which are used in walking tests for detailed analysis of the walking movement, cause motor adaptation responses in the participants; in other words, it has been shown that the changing task demands lead to modificiation of well-learned motor behavior. In our thesis study, walking adaptation occurs in response to the unilateral weight attached to the lower extremity from the calf area, followed by the deadaptation response that occurs immediately after the weight is removed was evaluated in terms of walking analysis data and walking energy expenditure. A weight equal to 5% of their body weight was randomly applied to the participants' right or left legs from the calf area. While the participants were walking at their preferred walking speed, they were first measured without weight (control), the first minute with the weight on (A1), the 7th minute of a 7-minute walk with the weight on (A7), the first minute after removing the weight (D1) and the 7th minute with the weight removed. Energy consumption and gait analysis were recorded under 5 conditions, including the 7th minute of walking (D7). The same protocols were repeated while they walked at 30% faster than their preferred walking speed.