Kalkaneus kırıkları sonrası cerrahiyapılan hastalarda topuk yağ yastıkçığıyüksekliğinin retrospektifdeğerlendirilmesi
Retrospective evaluation of heel fat pad height in patientsundergoing surgery after calcaneal fractures
- Tez No: 870215
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR SELEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Giriş ve Amaç: Deplase intraratrikuler kalkaneus kırıkları cerrahi gerektiren kırıklardır. Cerrahi sonrası topuk ağrısı en sık görülen şikayetlerin başında gelmektedir. Bizim çalışmadaki amacımız, cerrahi yapılan hastalarda topuk yumuşak dokusunu değerlendirmek ve topuk yağ yastıkçığı kalınlığını incelemekti. Gereç ve Yöntem: Tarafımızca cerrahi tedavi yapılan 30 hastanın ayak basarak lateral x rayleri retrospektif olarak incelendi. Postop takibi 1 yıldan az olan hastalar ve lateral basarak çekilen filmi olmayan hastalar çalışma dışı bırakıldı. X rayde topuk ve yer arasındaki mesafe ölçüldü. Sınır olarak kalkenesun en alt kenarı ve topuk altına konulan yükselti olarak seçildi. Tek taraflı kalkaneus kırığı olup cerrahi yapılan hastalarda (n:25) topuk yağ yastıkçığı kalınlığı ölçülüp sağlam kalkaneus ile istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Hastaların bir kısmında (n:9) plantarda kalkaneal spur vardı. Kalkaneal spur olamayan hastalar (n:16) topuk yağ yastıkçığı kalınlığı sağlam kalkaneus ve kırık kalkaneusta karşılaştırıldı. Hastalar AOFAS skorları kaydedilip yara yeri enfeksiyonu ve sanders sınıflamaları ile karşılaştırıldı. Bulgular: Tek taraflı kırığı olan hastalarda (n:25) topuk yağ yastıkçığı yüksekliği sağlam kalkaneusta 10.56 ±2,62 ve kırık kalkaneusta 10.39 ±3,06 olarak ölçüldü. Kontralateral kalkaneus yağ yastıkçığı yüksekliği. Opere taraf ve karşı taraf istatistiksel olarak kıyaslandığında p değeri 0.630 olduğu ve istatistiksel olarak fark olmadığı görüldü. Plantarda spur olmayan hastalarda (n:16) kalkaneal yağ yastığı yüksekliği opere edilen tarafta 11.02 ±3.29 Sağlam taraf 10.66 ±2.72 hesaplandı. Bu gruptaki bütün hastalarda opere olan taraf kalkaneus topuk yağ yastıkçığı opere olmayan tarafa göre daha büyük ölçüldü ancak istatistiksel olarak p değeri 0.309 olup anlamlı fark olmadığı görüldü. Bilateral kırığı olan hastalarda (n:5) ortalama AOFAS skoru 71(65.5-75.5) hesaplandı. Tek taraflı kırık olan 25 hastada ortalama AOFAS skoru 82(73.5-86.5) olarak hesaplandı. İstatistiksel anlamlı fark görüldü(p=0.031). Sonuç: İstatistiksel olarak gösterilmese de Kalkaneus kırıkları sonrası topuk yağ yastıkçığı yüksekliği artmaktadır. Yara yeri enfeksiyonu ve bilateral kırığı olan hastaların şikayetleri daha fazla ve AOFAS skoru daha düşük olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
IntroductBon and ObjectBve: Displaced intraarticular calcaneal fractures are fractures that require surgery. Heel pain is one of the most common complaints after surgery. Our aim in this study is to evaluate heel soft tissue and heel fat pad thickness in patients who underwent surgery. MaterBals and Methods: Lateral x-rays of 30 patients who underwent surgical treatment were retrospectively analyzed. Patients with a post-op follow-up of less than 1 year and patients with no lateral x-rays were excluded. The distance between the heel and the ground was measured on the x-ray. The lowest point of the calcaneus and the elevation under the heel were chosen as the boundary. In patients with unilateral calcaneal fracture who underwent surgery (n:25), heel fat pad thickness was measured and statistically compared with intact calcaneus. Some of the patients (n:9) had a plantar calcaneal spur. In patients without calcaneal spur (n:16), heel fat pad thickness was compared between intact calcaneus and fractured calcaneus. AOFAS scores were recorded and compared with wound infection and Sanders classification. Results: In patients with unilateral fractures (n:25), heel fat pad height was 10.56 ± 2.62 on the intact calcaneus and 10.39 ± 3.06 on the fractured calcaneus. When the operated side and the contralateral side calcenal fat pad height were compared statistically, the p value was 0.630 and there was no statistical difference. In patients without plantar spur (n:16), calcaneal fat pad height was 11.02±3.29 on the operated side and 10.66± 2.72 on the intact side. In all patients in this group, the calcaneal heel fat pad on the operated side was measured larger than the non-operated side, but statistically the p value was 0.309, which was not statistically significant. The mean AOFAS score was 71 (65.5-75.5) in patients with bilateral fractures (n:5). In 25 patients with unilateral fractures, the mean AOFAS score was 82(73.5-86.5). Statistically significant difference was observed (p=0.031). ConclusBon: Although not shown statistically, heel fat pad height increases after calcaneus fractures. Patients with wound infection and bilateral fractures had more complaints and lower AOFAS scores.