Ononis natrix subsp. natrix'in kimyasal kompozisyonunun, antioksidan ve enzim inhibitör aktivitelerinin araştırılması, majör bileşenlerin in silico analizlerinin gerçekleştirilmesi
Investigation of the chemical composition, antioxidant and enzyme inhibitory activities of Ononis natrix subsp. natrix, performing in silico analyzes of major components
  1. Tez No: 870236
  2. Yazar: ERDAL ERTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASHABİL AYGAN, PROF. DR. BEKTAŞ TEPE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Genetik, Biology, Biotechnology, Genetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu projede ülkemiz florasında doğal olarak yayılış gösteren Ononis natrix subsp. natrix'in fitokimyasal kompozisyonu ve biyolojik aktiviteleri araştırılacaktır. Söz konusu bitki türleri Isparta-Sütçüler mevkii civarından toplanmıştır. Bitkilerin uygun koşullar altında kurutulması sonucunda elde edilecek olan örneklerden özütleme gerçekleştirilecektir. Özütler öncelikle kantitatif kromatografik teknikler kullanılarak fitokimyasal kompozisyonları açısından analiz edilecektir. Ardından özütlerin antioksidan ve enzim inhibitör aktiviteleri değerlendirilecektir. Antioksidan aktivitelerin tespiti için dört farklı test sistemi [toplam antioksidan aktivite, metal şelatlama kapasitesi, indirgeme gücü (CUPRAC ve FRAP testleri) ve serbest radikal giderim aktivitesi (DPPH ve ABTS radikalleri üzerinde)] uygulanacaktır. Tüm antioksidan test sistemlerinden elde edilen verilerin bir bütün halinde birbirleriyle kıyaslanabilmesi için RACI (relative antioxidant capacity index) analizi gerçekleştirilecektir. Özütlerin anti-diyabetik aktivitelerinin belirlenebilmesi için α-amilaz ve α-glukosidaz inhibitör aktivite testleri uygulanacaktır. Anti-Alzheimer ve cilt beyazlatıcı potansiyeller ise sırasıyla, kolinesteraz ve tirozinaz inhibitör aktivite testleri yoluyla belirlenecektir. Tüm bu test sistemlerinden elde edilen veriler kullanılarak Pearson korelasyon analizi yapılacak ve aktiviteden sorumlu bileşenler istatistiksel olarak belirlenecektir. Kromatografik analizler sonucunda tespit edilecek olan ana bileşenlerin, yukarıda bahsedilen enzimler üzerindeki etkisi ayrıca in silico analizler yoluyla belirlenecektir. Çalışmadan elde edilen verilerin, oksidanların neden olduğu metabolik aksaklıklar, diyabet ve Alzheimer gibi hastalıklar üzerinde ilave tedavi stratejileri sunacağı düşünülmektedir. Ayrıca özütlerin tirozinaz inhibitör aktivitelerinin değerlendirilmesi sonucunda ümit vaat eden sonuçlar elde edilirse, bu türlerin kozmetik sektöründe cilt beyazlatıcı ajanlar olarak da kullanılabileceği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this project, the phytochemical composition and biological activities of Ononis natrix subsp. natrix that naturally grown in the flora of Turkey will be investigated. The plant species were collected from Isparta-Sütçüler district. After the plants are dried under suitable conditions, extraction will be carried out. Extracts will be analyzed primarily for their phytochemical compositions using quantitative chromatographic techniques (LC–ESI–MS/MS). Then, antioxidant and enzyme inhibitory activities of extracts will be evaluated. Four different test systems [total antioxidant activity, metal chelating capacity, reducing power (CUPRAC and FRAP tests) and free radical scavenging activity (on DPPH and ABTS radicals)] will be used for the determination of antioxidant activities of extracts. RACI (relative antioxidant capacity index) analysis will be carried out to compare the data obtained from all antioxidant test systems as a whole. In order to determine the anti-diabetic activities of the extracts, α-amylase and α-glucosidase inhibitory activity tests will be performed. The anti-Alzheimer's and skin whitening potentials of the extracts will also be determined by cholinesterase and tyrosinase inhibitory activity tests, respectively. Pearson correlation analysis will be performed by using the data obtained from all these test systems and the components responsible for the activity will be determined statistically. The effects of the main components to be determined as a result of chromatographic analyzes on the enzymes mentioned above will also be determined through in silico analyses. The data obtained from the study are thought to offer additional treatment strategies on metabolic disorders caused by oxidants, and diabetes and Alzheimer's. In addition, if the promising results are obtained as a result of the evaluation of the tyrosinase inhibitory activities of the extracts, it is considered that these species can be used as skin whitening agents in the cosmetic industry.