Yaralıgöz Eğitim ve Gözlem Ormanı (Kastamonu) ile Finike Merkez Orman Planlama Birimi'nin (Antalya) florası, vejetasyonu ve habitat tiplerinin sınıflandırılması
Flora, vegetation and classification of habitats of Yaraligöz education and observation forest (Kastamonu) and Finike forest planning unit (Antalya)
- Tez No: 380439
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH TERZİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Botanik, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Botany, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 326
Özet
Bu çalışmayla Yaralıgöz (Kastamonu) Eğitim ve Gözlem Ormanı ile Finike (Antalya) Merkez Orman Planlama Birimi'nin flora ve vejetasyon yapılarının belirlenmesi, habitat tiplerinin sınıflandırılması, zamanla meydana gelen konumsal değişimlerinin ortaya konması amaçlanmıştır. Çalışma alanlarından toplamda 95 familya, 414 cinse ait toplam 816 adet tür ve türaltı takson tespit edilmiştir. Her iki çalışma alanında da Asteraceae familyasına ait bireyler ve hayat formu olarak da Hemicryptophyte karakterde taksonlar baskındır. Çalışma alanlarının vejetasyon yapısı Braun-Blanquet yöntemine göre ortaya konmuş ve toplamda 10 tane bitki birliği tespit edilmiştir. Bu birliklerden Pinus brutia-Asparagus acuntifolius, Cedrus libani-Lamium garganicum subsp. striatum ve Ononis natrix subsp. hispanica-Sporobolus virginicus birlikleri bilim dünyası için yenidir. Çalışma alanlarında tespit edilen birliklerin çevre faktörleri ile olan ilişkileri Kanonik Uyum Analizi (CCA) ordinasyon yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Çalışma alanlarında bulunan EUNIS habitat tipleri belirlenmiş ve 32 habitat tipi saptanmıştır. Yaralıgöz ve Finike bölgelerinde saptanan habitat tiplerinde zamanla meydana gelen konumsal değişimler coğrafi bilgi sistemleri yardımı ile analiz edilmiş olup, habitat tiplerinin parçalılığının her iki alanda da arttığı saptanmıştır. Çalışma alanlarında oluşan parçalılığın tür çeşitliliğine etkisi incelenmiş, kenar alanların ve küçük habitatların daha homojen olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak çalışma alanlarında bitkisel biyoçeşitlilikte insan etkisine bağlı azalmalar olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the flora, vegetation and to classify the habitats of Yaralıgöz (Kastamonu) Education and Observaiton Forest and Finike (Antalya) Forest Planning Unit. Beside these, in spatio-temporal changes at the habitat classes were investigated over time. At these two study areas, totally 816 vascular plant taxa which are belong to 95 family and 414 genus were idendified. In the both study areas, members of Asteraceae family and characteristic of Hemicryptophyte taxa are dominant. The vegetation structure of study areas were determined according to Braun-Blanquet method and totally 10 plant associations were identified. Within these associations, Pinus brutia-Asparagus acuntifolius, Cedrus libani-Lamium garganicum subsp. striatum and Ononis natrix subsp. hispanica-Sporobolus virginicus are new for the science. Ordination techniques (such as CCA) were used for the understanding of relationship between plant associations and environmental factors. Habitat classes in the studying areas identified using EUNIS habitat classification criterias and totally 32 habitat classes were determined. Changes of spatial structures in time at the habitat types in the Yaralıgöz and Finike regions were analyzed with GIS and an increase of fragmentation of habitat types was determined. The effect of fragmentation on plant species diversity was examined and it was identified that margin areas and small habitats more homogeneous than other categories. As a result, the anthropogenic effects at the study areas is the main effect reducing plant biodiversity.