Nörodejeneratif hastalıklara yönelik memantin yüklü nanosistemlerin tasarlanması, optimizasyonu ve değerlendirilmesi
- Tez No: 870301
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN EROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyofarmasötik ve Farmakokinetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Merkezi sinir sistemi nörodejeneratif hastalıklardan olan Alzheimer Hastalığı (AH), hem görülme sıklığı hem de sınırlayıcı faktörlere bağlı olarak henüz etkin tedavi edilememesi nedeniyle, tıbbi ihtiyaç oranı yüksek bir hastalık olarak ön plana çıkmaktadır. Tez çalışmaları kapsamında, AH'nın tedavisine yönelik olarak karşılanmamış tıbbi ihtiyacı gidermek amacı ile ilk defa memantin yüklü nanomotor sistemleri tasarlanmıştır. Bu kapsamda memantin içeren nanomotor formülasyonlarının tasarlanması, bu formülasyonların etkinliklerinin nöronal kaynaklı hücre kültürü modellerinde in vitro olarak incelenmesi, AH'nda karşılaşılabilen metabolik değişiklikler üzerinde bu nanosistemlerin in vitro hücre kültürü modellerinde incelenmesi ve dökümante edilmesi ile son olarak bu nanosistemlerin uygun teknikler kullanılarak Kan Beyin Engeli ve beyin dokusundaki birikimlerinin değerlendirilmesi çalışmaları gerçekleştirilmiş ve sonuçları değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, kontrol edilebilir manyetik hareketli memantin yüklü nanomotorlar başarılı bir şekilde formüle edilmiştir. İn vitro etkinlik çalışmaları, geliştirilen formülasyonun TrkB reseptör aktivitesini artırdığını ve BACE1 enzim aktivitesinde herhangi bir sitotoksik etki olmaksızın azalma sağladığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Alzheimer's Disease (AD), a neurodegenerative disorder of the central nervous system, is highlighted as a disease with a high medical need due to both its frequency and the inability to effectively treat it yet, largely due to limiting factors. Within the scope of thesis studies, in an effort to address the unmet medical need in the treatment of AD, memantine-loaded nanomotor systems have been designed for the first time. Within this framework, the design of nanomotor formulations containing memantine, the investigation of the effectiveness of these formulations in neuronal cell culture models in vitro, the examination and documentation of these nanosystems on metabolic changes encountered in AD in vitro cell culture models, and finally the evaluation of the accumulation of these nanosystems in the Blood-Brain Barrier (BBB) and brain tissue using appropriate techniques have been conducted, and the results have been evaluated. As a result, memantine loaded nanomotors were formulated successfully with a controllable magnetic movement. I n vitro efficacy studies showed that the developed formulation increased TrkB receptor activity, leading to a decrease in BACE1 enzyme activity without any cytotoxic effect.