Etik iklimi ölçmede kullanılan 'ethical climate questionnaire' adlı ölçeğin geçerlilik ve güvenilirlik çalışması
A validity and reliability study of the 'ethical climate questionaire' used for quantifying ethical climate
- Tez No: 870302
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR ŞAYLIGİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Medical History and Ethics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıp Tarihi ve Etik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Amaç: Çalışmamızda, (Ethical Climate Questionnaire, ECQ) Etik İklim Ölçeğinin Türkçe kültürel uyarlamasının yapılarak, geçerlilik ve güvenilirliğinin araştırılması, üniversite içerisinde etik iklim çeşitlerinin oluşumunu etkileyen değişkenlerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmamız, Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde elektronik ve yüz yüze anket uygulaması şeklinde yapılmıştır. Nicel veriler akademik ve idari katılımcılardan sağlanmıştır. Deneysel olmayan bir desen kapsamında, bu çalışma tarama araştırma (betimsel) yöntemle yapılmıştır. Nicel veriler uygun istatistiksel yöntemlerle değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmamıza; 208 akademik katılımcı ve 230 idari katılımcı olmak üzere toplam 438 kişi katılmıştır. Akademik katılımcılardan 125'i (%60,7) kadın, idari katılımcılardan 113'ü (%50,4) erkektir. Her iki katılımcı grubunun da çoğunluğu 36-45 yaş aralığında, 23 ve üzeri mesleki deneyim yılına sahiptir. Yapılan güvenilirlik analizlerinde Cronbach Alfa değeri; Akademik katılımcılar için 0,907; İdari katılımcılar için 0,898; Etik İklim Ölçeği için ise 0,901 olarak hesaplanmış ve ölçeğin yüksek derecede güvenilir olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The objective of our study is to assess the validity and reliability of the Ethical Climate Questionnaire (ECQ) Scale adapted to the Turkish culture, and to evaluate the variables affecting the formation of the ethical climate types in the university using the scale model developed. Methods: This work was conducted by applying questionnaires electronically and face to face. The quantitative data were collected from the academic and administrative staff that currently work at Eskisehir Osmangazi University. Within the scope of a non-experimental design, the work was done with a survey research (descriptive) methodology. The quantitative data were analyzed using proper statistical techniques. Results: A total of 438 people, 208 academic and 230 administrative staff, participated in this study. 125 of the academic participants (60,7%) were female and 113 of the administrative participants (50,4%) were male. The age of the majority of both groups is ranged between 36-45 and with a work experience of 23 years and above. The reliability analysis of the scale resulted in Cronbach Alpha values of 0,907 for the academic participants, 0,898 for the administrative participants, and 0,901 for the Ethical Climate scale. The scale was found highly reliable.