Antiparaziter ilaçlar yüklü hedeflendirilmiş nanotaşıyıcıların formülasyonu ve değerlendirilmesi
Formulation and evaluation of targeted nanocarriers loaded with antiparasitic drugs
  1. Tez No: 870303
  2. Yazar: YAKUP GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İMRAN VURAL, DR. ÖĞR. ÜYESİ NAİLE ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Günümüzde hidatik kist hastalığının tedavisinde karşılaşılan çeşitli zorluklar hidatik kist tedavisini sınırlandırmaktadır. Bu tez çalışmasında albendazol sülfoksit ve praziquantel yüklenmiş ve fitaz enzimi ile hedeflendirilmiş nanotaşıyıcıların Echinococcus granulosus mikro hidatik kistleri üzerindeki in vitro etkinliği yeni bir formülasyon olarak değerlendirilmiştir. Bu amaçla öncelikle PLGA polimeri ve fitaz enziminin konjugasyonu gerçekleştirilmiş daha sonra PLGA-Fitaz polimeri kullanılarak albendazol sülfoksit ve prazikuantel yüklenmiş nanopartiküller hazırlanarak karakterizasyon çalışmaları yapılmıştır. Karakterizasyon çalışmaları yapılan formülasyonların hücre kültürü çalışmaları ile permeabilite ve sitotoksisite testleri yapılmış ve formülasyonların sitotoksik etki göstermediği bulunmuştur. Hazırlanan formülasyonların değerlendirilmesi amacıyla mezbaha hayvanlarından alınan Echinococcus granulosus protoskoleksleri ile in vitro ortamda mikro hidatik kistler geliştirilmiş ve hazırlanan formülasyonlar uygulanmıştır. Geliştirilen yeni formülasyon, serbest albendazol sülfoksit ve prazikuantel kombinasyonuna göre istatistiksel olarak daha etkin bulunmuştur. Ayrıca koyun karaciğerinden elde edilen hidatik kist laminar tabakası üzerinde yapılan ex vivo çalışmalarla geliştirilen yeni formülasyonun laminar tabakaya bağlandığı ve albendazol sülfoksit ve prazikuantelin laminar tabakadan geçirgenliğini arttırdığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Currently, a number of challenges encountered in the treatment of hydatid cyst disease restrict the treatment of hydatid cysts. The objective of this thesis was to evaluate the in vitro efficacy of nanocarriers loaded with albendazole sulfoxide and praziquantel and targeted with phytase enzyme on Echinococcus granulosus micro hydatid cysts as a new formulation. For this purpose, firstly, conjugation of PLGA polymer and phytase enzyme was carried out, then albendazole sulfoxide and praziquantel loaded nanoparticles were prepared using PLGA-Phytase polymer and characterization studies were carried out. Permeability and cytotoxicity tests were performed with cell culture studies of the formulations and It was found that the formulations did not exhibit any cytotoxic effects. In order to evaluate the efficacy of the prepared formulations, micro hydatid cysts were developed in vitro with Echinococcus granulosus protoscoleces taken from slaughterhouse animals and the prepared formulations were applied. The new formulation was found to be statistically more effective than the combination of free albendazole sulfoxide and praziquantel. Furthermore, ex vivo studies on the laminar layer of hydatid cysts obtained from sheep liver demonstrated that the new formulation binds to the laminar layer, increasing the permeability of albendazole sulfoxide and praziquantel through the laminar layer.