Preeklampsi ve FGR olgularının 1. trimester tarama testi parametreleri ile ilişkisi
The relationship of preeclampsy vr FGR cases with the 1st trimester screening test parameters
  1. Tez No: 870314
  2. Yazar: MERYEM GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ACAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: İlk trimester tarama testlerindeki biyokimyasal belirteçlerin kromozomal ve yapısal anomali riskini belirlemekle birlikte, gebelik komplikasyonlarının öngörüsünde de faydalı olabileceği anlaşılmıştır. Birinci trimester taramasında serum gebelikle ilişkili plazma protein-A (PAPP-A), serbest insan koryonik gonadotropin-β (serbest βhCG) ve fetal nukal translusensi kalınlığı (NT) ölçülmektedir. Bu çalışmanın amacı, birinci trimester tarama testi parametrelerinin preeklampsi (PE) ve fetal büyüme kısıtlılığı (FGR) olguları ile ilişkisi ve öngörüdeki etkinliğinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Ocak 2020-Eylül 2023 tarihleri arasında Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde doğum yapan ve çalışma kriterlerini karşılayan preeklampsi tanılı 52, fetal büyüme kısıtlılığı tanılı 101 ve sağlıklı gebeliği olan 285 hasta tespit edildi. Hastaların dosyaları retrospektif olarak tarandı. 1. Trimester tarama testinde bakılan serum PAPP-A, β-hCG düzeyleri ve NT ölçümleri karşılaştırılarak PE ve FGR ön görebilirliği araştırılmıştır. Bulgular: Grupların demografik verileri(yaş, gravida, abortus, ek hastalıklar, sigara kullanımı, IVF ile gebelik) benzer izlendi. PE, FGR ve kontrol grupları ortalama NT mm, NT MoM, ortanca PAPP-A(mIU/ml), β-hCG (ng/ml) ve CRL mm değerleri arasında anlamlı bir farklılık izlenmedi (p>0,05). PAPP-A MoM değeri gruplar arasında farklılık gösterdi. (p=0,001) Posthoc analize göre subgrup karşılaştırmada FGR grubu PAPP-A MoM değeri PE grubuna göre istatistiksel anlamlı olarak az izlendi (p=0.001). FGR grubu PAPP-A MoM değeri kontrol grubuna göre de istatistiksel anlamlı olarak az izlendi. (p=0,009) PE ile kontrol grubu birbirine benzerdi (p=1.00). β-hCG MoM değeri gruplar arasında farklılık gösterdi (p=0,017). Posthoc analize göre subgrup karşılaştırmada fark FGR ile PE grubu arasında izlendi (p=0.013). PE grubunda β-hCG MoM değeri FGR grubuna göre anlamlı yüksek izlendi. FGR ile kontrol ve PE ile kontrol grupları birbirine benzer izlendi. (sırasıyla p=0.605, p=0.073). Sonuç: İlk trimester maternal serum PAPP-A MoM seviyeleri düşüklüğü gebeliğin ileri haftalarında gelişen FGR ile, β-hCG MoM seviyeleri yüksekliği gebeliğin ileri haftalarında gelişen PE ile ilişkilidir ve tarama testi parametreleri olarak yol gösterici olabilirler. Ancak FGR ve PE'yi öngörmede tek parametre olarak kullanımlarının yeterli tanısal değeri yoktur. PAPP-A MoM seviyeleri düşük, β-hCG MoM seviyeleri yüksek tespit edilen vakaları gebeliğin ilerleyen zamanlarında yakından takip etmek faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Objective: It has been understood that biochemical markers in first trimester screening tests can be useful in determining the risk of chromosomal and structural anomalies, as well as in predicting pregnancy complications. In the first trimester screening, serum pregnancy-associated plasma protein-A (PAPP-A), free human chorionic gonadotropin-β (free βhCG) and fetal nuchal translucency thickness (NT) are measured. The aim of this study is to investigate the relationship of first trimester screening test parameters with preeclampsia (PE) and fetal growth restriction (FGR) cases and their effectiveness in prediction. Materials Methods: Between January 2020 and September 2023, 52 patients diagnosed with preeclampsia, 101 patients with fetal growth restriction, and 285 patients with healthy pregnancies who gave birth at Necmettin Erbakan University Faculty of Medicine Hospital and met the study criteria were identified. The patients' files were scanned retrospectively. The predictability of PE and FGR was investigated by comparing serum PAPP-A, β-hCG levels and NT measurements measured in the 1st Trimester screening test. Results: The demographic data of the groups (age, gravida, abortion, comorbidities, smoking, pregnancy with IVF) were similar. No significant difference was observed between the mean NT mm, NT MoM, median PAPP-A (mIU/ml), β-hCG (ng/ml) and CRL mm values of the PE, FGR and control groups (p>0.05). PAPP-A MoM value differed between groups. (p=0.001) According to posthoc analysis, in the subgroup comparison, the PAPP-A MoM value in the FGR group was statistically significantly lower than the PE group (p=0.001). The PAPP-A MoM value in the FGR group was statistically significantly lower than the control group. (p=0.009) PE and control groups were similar (p=1.00). β-hCG MoM value differed between groups (p=0.017). According to posthoc analysis, the difference in subgroup comparison was observed between the FGR and PE groups (p = 0.013). β-hCG MoM value was observed to be significantly higher in the PE group compared to the FGR group. FGR and control and PE and control groups were similar to each other. (p=0.605, p=0.073 respectively). Conclusion: Low first trimester maternal serum PAPP-A MoM levels are associated with FGR developing in the later weeks of pregnancy, and high β-hCG MoM levels are associated with PE developing in the later weeks of pregnancy, and they can be guiding as screening test parameters. However, their use as the only parameter in predicting FGR and PE does not have sufficient diagnostic value. It would be useful to closely follow cases with low PAPP-A MoM levels and high β-hCG MoM levels later in pregnancy.