Çukurova bölgesindeki inflamatuar barsak hastalığının klinik seyri: Tek merkezli çalışma
Clinical course of inflammatory bowel disease in the Çukurova region: Single center study
  1. Tez No: 870315
  2. Yazar: KÜBRA OFLAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜNYAMİN SARITAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Çukurova Bölgesindeki İnflamatuar Barsak Hastalığının Klinik Seyri: Tek Merkezli Çalışma Amaç: İnflamatuar barsak hastalıkları, sindirim sistemindeki kronik ve tekrarlayıcı inflamasyonu içeren, genetik faktörler ve çevresel maruziyetlerin etkileşimi sonucu ortaya çıkan, hastaların yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyen hastalıklar grubudur. Bu çalışma Adana Şehir Hastanesine başvuran inflamatuar barsak hastalıklarının klinik seyrini, epidemiyolojik özelliklerini, hastalıklarının seyrini ve tedavi yanıtlarını incelemeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: 2018-2023 yılları arasında hastaneye başvuran inflamatuar barsak hastalığı tanısı almış hastaların verileri retrospektif olarak incelendi. Araştırmada, hastaların demografik özellikleri, hastalık tipleri, tedavi süreçleri ve laboratuvar parametreleri incelendi. Bulgular: İnflamatuar barsak hastalığı tanılı 1203 hastanın değerlendirildi. Hastaların yaş ortalaması 45,4±18,2 yıl olup, çoğunluğu erkekti (% 62,3). En yaygın tip ülseratif kolit (% 69,83) iken, proktit (% 26,4) en sık alt tip olduğu görüldü. Mesalazin tablet (% 91,7) ve Azatiopurin (% 35,2) gibi ilaçlar hastalar arasında yaygın bir şekilde kullanıldığı görüldü. Remisyon gerçekleşen hastaların yaş ortalamalarının remisyon gerçekleşmeyen hastalara göre daha düşük olduğu gözlendi. (p=0,039) Ayrıca, remisyon durumunda olan hastaların ilaç kullanım oranlarının remisyon olmayanlara göre anlamlı derecede yüksek olduğu (Mesalazin tablet: p=0,020; Azatiopurin: p=0,030) gözlendi.
Özet (Çeviri)
Clinical Course of Inflammatory Bowel Disease in the Çukurova Region: Single Center Study Objective: Inflammatory bowel diseases are a group of diseases that involve chronic and recurrent inflammation in the digestive tract, arise as a result of the interaction of genetic factors and environmental exposures, and significantly affect the quality of life of patients. This study aims to examine the clinical course, epidemiologic characteristics, prognosis and treatment responses of patients with inflammatory bowel diseases admitted to Adana City Hospital. Materials and Methods: The data of patients diagnosed with inflammatory bowel disease hospitalized between 2018 and 2023 were retrospectively analyzed. Demographic characteristics, disease types, treatment processes and laboratory parameters were analyzed. Results: A total of 1203 patients with inflammatory bowel disease were evaluated. The mean age of the patients was 45.4±18.2 years and the majority were male (62.3%). The most common type was ulcerative colitis (69.83%), while proctitis (26.4%) was the most common subtype. Drugs such as Mesalazine tablets (91.7%) and Azathioprine (35.2%) were commonly used among patients. It was observed that the mean age of patients achieving remission was lower compared to those who did not achieve remission. (p=0.039). In addition, patients in remission had significantly higher rates of medication use than those in non-remission (Mesalazine tablets: p=0.020; Azathioprine: p=0.030).