Gestasyonel diyabetes mellitus ile adipsin, netrin-1 ve lipokalin-2 düzeylerinin ilişkisi
The relation between gestational diabetes mellitus and adipsin, netrin-1, and lipocalin-2 levels
- Tez No: 870313
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK TÜZÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Amaç: Gestasyonel diyabetes mellitus (GDM), hamile kadınların ikinci ve üçüncü trimesterlerinde glikoz metabolizmasındaki anormallikler nedeniyle ortaya çıkan en yaygın metabolik hastalıklardan biridir. Erken teşhisin, gelişen fetüsü, doğum sürecini ve yenidoğan dönemini önemli ölçüde etkileyebildiği gözlemlenmiştir. Ayrıca bu durum, çocuğun sonraki gelişim aşamalarını ve annede ortaya çıkabilecek komplikasyonları da etkileyebilir. Bu bağlamda, hamileliğin başlangıcından itibaren GDM riski taşıyan kadınları belirleyebilecek bir biyobelirteç bulma önem arz etmektedir. Bu çalışmada glikoz ve insülin metabolizması üzerine etkileri olduğu bilinen adipsin, netrin-1, lipokalin-2 ve c-reaktif protein (CRP) düzeylerini, GDM tanısı alan gebeler ile sağlıklı gebeleri karşılaştırıp GDM ile adipsin, netrin-1, lipokalin-2 ve CRP ilişkisini ve bu biyobelirteçlerin GDM etyopatogenezinde ve erken tanısında yerinin değerlendirilmesini amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 18-45 yaş aralığında yer alan ve gönüllü katılım formunu dolduran 84 gebe katılımcı dahil edildi. Bu katılımcılar arasında, 24-28. gebelik haftaları arasında 75 gram (gr) oral glikoz tolerans testi (OGTT) veya 100 gr OGTT uygulanmış 43 sağlıklı gebenin oluşturduğu kontrol grubu ile 41 GDM tanısı almış gebenin oluşturduğu GDM grubu yer alıyordu. Katılımcıların antropometrik ölçümleri de detaylı bir şekilde kaydedildi. Hastaların rutin tetkikleri sırasında istenen açlık plazma glikozu (PG), 75 gr OGTT veya 100 gr OGTT, hemoglobin A1c (HbA1c), kreatinin, sodyum (Na), potasyum (K), kalsiyum (Ca), albümin, trigliserit (TG), düşük dansiteli lipoprotein (LDL), tam kan sayımı, serbest T4 (sT4), tiroid stimulan hormon (TSH) sonuçları kaydedildi. Gebelerin rutin tahlilleri için açlık sırasında alınan kan örneklerinden adipsin, netrin-1, lipokalin-2 ve CRP düzeyleri çalışıldı. Bulgular: GDM ve sağlıklı gebeler, yaşları ve gebelik haftaları açısından karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (sırasıyla p=0,076, p=0,617). Benzer şekilde, her iki grubun vücut kitle indeksleri karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmedi (p=0,186). Hematolojik parametreler bakımından her iki grup karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Objective: Gestational diabetes mellitus (GDM) is one of the most common metabolic diseases that occurs in the second and third trimesters of pregnant women due to abnormalities in glucose metabolism. Early detection can have a significant impact on the developing fetus, the birth process and the neonatal period. Early detection can have a significant impact on the developing fetus, the birth process and the neonatal period. It can also affect the child's subsequent developmental stages and complications for the mother. In this context, it is important to find a biomarker that can identify women at risk of GDM from the beginning of pregnancy. In this study, we aimed to compare adipsin, netrin-1, lipocalin-2 and c-reactive protein (CRP) levels, which are known to have effects on glucose and insulin metabolism, between pregnant women with GDM and healthy pregnant women and to evaluate the relationship between GDM and adipsin, netrin-1, lipocalin-2 and CRP and the role of these biomarkers in the etiopathogenesis and early diagnosis of GDM. Materials and Methods: Our study included 84 pregnant participants between the ages of 18-45 years who completed the voluntary participation form. These participants included a control group of 43 healthy pregnant women who underwent a 75 gram (gr) oral glucose tolerance test (OGTT) or a 100 gr OGTT between 24-28 weeks of gestation and a GDM group of 41 pregnant women diagnosed with GDM. Anthropometric measurements of the participants were also recorded in detail. During routine examinations of patients, fasting plasma glucose (PG), 75 gr OGTT or 100 gr OGTT, hemoglobin A1c (HbA1c), creatinine, sodium (Na), potassium (K), calcium (Ca), albumin, triglyceride (TG), low density lipoprotein (LDL), complete blood count, free T4 (sT4), thyroid stimulating hormone (TSH) results were recorded. Adipsin, netrin-1, lipocalin-2 and CRP were studied from blood samples taken during fasting for routine analysis of pregnant women. Results: When GDM and healthy pregnant women were compared in terms of age and gestational weeks, no statistically significant difference was found (p=0.076, p=0.617, respectively). Similarly, no statistically significant difference was found when the body mass indexes of both groups were compared (p=0.186). There was no statistically significant difference between the two groups in terms of hematologic parameters.