Sezaryen esnasında sanal gerçeklik uygulamasının primipar gebelerin algıladıkları anksiyete düzeylerine ve yaşam bulgularına etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of virtual reality application on the perceived anxiety levels and vital signs of primipara pregnant women during cesarean section: Randomized controlled study
- Tez No: 870327
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Sezaryen sırasında sanal gerçeklik uygulamasının primipar gebelerin algıladıkları anksiyete düzeylerine ve yaşam bulgularına etkisini belirlemektir. Materyal ve Metot: Bu araştırma, Kasım 2022- Mayıs 2024 tarihleri arasında randomize kontrollü deneysel tasarımda yapıldı. ClinicalTrials.gov adresinden araştırma kayıt numarası (NCT06336421) alındı. Araştırma, Atatürk Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Obstetri Kliniği Ameliyathanesi'nde sezaryen endikasyonu olan 90 primipar gebe (45 müdahale, 45 kontrol) ile gerçekleştirildi. Verilerin toplanmasında,“Kişisel Bilgi Formu”,“Durumluk Anksiyete Ölçeği”ve“Gebe Takip Formu”kullanıldı. Müdahale grubundaki gebelere araştırmacı tarafından sezaryen sırasında, ortalama 10 dakika süren sanal gerçeklik gözlüğü ile müzik eşliğinde bebek resimleri izletildi. Kontrol grubundakilere ise sezaryen sırasında rutin uygulama yapıldı. Araştırmada etik kurallara bağlı kalındı. Verilerin analizinde; normallik testleri, yüzde, ortalama, ki-kare testi, paired t testi ve bağımsız gruplarda t testi kullanıldı. Bulgular: Araştırma kapsamındaki gebelerin, kontrol değişkenleri yönünden benzer özellikler taşıdığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: To determine the effect of a virtual reality application on the perceived anxiety levels and vital signs of primiparous pregnant women during cesarean section. Material and method: This research was conducted in a randomized controlled experimental design between November 2022 and May 2024. Research registration number (NCT06336421) was obtained from ClinicalTrials.gov. The research was carried out with 90 primiparous pregnant women (45 intervention, 45 control) who had a cesarean section indication at the Atatürk University Health Research and Application Center Obstetrics Clinic Operating Room.“Personal Information Form”,“State Anxiety Scale”and“Pregnant Follow-up Form”were used to collect data. During the cesarean section, the researcher showed the pregnant women in the intervention group pictures of their babies accompanied by music through virtual reality glasses for an average of 10 minutes. Ethical rules were adhered to in the research. In the analysis of data; normality tests, percentage, mean, chi-square test, paired t test and t test in independent groups were used. Results: It was determined that the pregnant women included in the study had similar characteristics in terms of control variables.