Üniversite gençlerinde obezojenik yeme davranışı, depresyon ve beden kitle indeksi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between obesogenic eating behavior, depression and body mass index i̇n university youth
  1. Tez No: 870326
  2. Yazar: ALİ EMRECAN ATA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL ALPCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Nutrition and Dietetics, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Metabolizma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma, üniversite gençlerinde obezojenik yeme davranışı, beden kitle indeksi ve depresyon arasındaki ilişkiyi saptamaya yönelik geliştirilen tanımlayıcı/kesitsel bir çalışmadır. Obezite gençler arasında gün geçtikçe yaygınlaşan bir durumdur. Obezojenik yeme davranışı obeziteye neden olduğu öne sürülen; sağlıksız beslenme, aşırı şekerli-tatlandırıcılı içecek tüketimi, düşük sebze-meyve tüketimi, yüksek ekran süresi ve düşük fiziksel aktivite davranışlarının bütünü olarak tanımlanmaktadır. Veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır. Uygulanan anket formunda beslenme davranış ölçeği, şekerli içecek tüketim sıklığı formu, sebze-meyve tüketim sıklığı formu, ekran zamanı süresi formu, ulusal fiziksel aktivite anketi, PHQ-9 Depresyon Tarama Testi yer almaktadır. Araştırmaya 632 katılımcı dahil edilmiştir. Araştırma sonucunda katılımcıların, beslenme davranış ölçeği skorları, ve fiziksel aktivite düzeyleri ile beden kitle indeksi arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Şekerli-tatlandırıcılı içeceklerden aldığı enerji miktarı ile beden kitle indeksi arasında ise pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Sebze-meyve tüketimi ve ekran karşısında geçirilen süre ile ise beden kitle indeksi arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Beden kitle indeksi ile depresyon arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Hafif şişman/obez bireylerin depresyon riski yüksektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to conduct a descriptive/cross-sectional study developed to determine the relationship between obesogenic eating behavior, body mass index (BMI), and depression among university youth. Obesity is an increasingly common condition among young people. Obesogenic eating behavior is defined as unhealthy eating habits, excessive consumption of sugary-sweetened beverages, low intake of fruits and vegetables, high screen time, and low physical activity, which are claimed to increase the risk of obesity. Questionnaire form was used as data collection tool. The applied questionnaire included the Eating Behavior Scale, sugary beverage consumption frequency form, fruit and vegetable consumption frequency form, screen time form, National Physical Activity Survey, and the PHQ-9 Depression Screening Test. A total of 632 participants were included in the study. The research found a significant negative correlation between participants' eating behavior scale scores, physical activity levels, and body mass index. There was a significant positive correlation between the energy intake sugary-sweetened beverages consumtion and body mass index. However, there was no significant relationship found between fruit and vegetable consumption, screen time, and body mass index. A significant relationship was found between body mass index and depression, indicating that overweight/obese individuals have a higher risk of depression