Marmara Bölgesinde analitik hiyerarşi süreciyle liman seçim kriterlerinin belirlenmesi
Determination of port selection criteria through the analytical hierarchy process in The Marmara Region
- Tez No: 870425
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKÜN ORBAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Turizm hizmetleri içerisinde yer alan çeşitli hizmetlerden biri olan marina ve yat işletmeciliği günden güne cazibesini ve önemini arttırmaktadır. Deniz turizmi de bu bileşenleriyle birlikte yadsınamayacak kadar önemli bir gelişim göstermektedir. Ülkemiz yaklaşık 8350 kilometre uzunluğunda bir kıyı şeridine sahiptir ancak yat ve marina işletmeciliğinde henüz bu denli uzun bir kıyı şeridini geliştirebilmiş halde değildir. Lakin yine de ülkemiz aynı denizleri paylaştığımız komşu ülkelerle rekabet eder hale gelmiş durumdadır. Bu durumun sürdürülebilirliği ve gelişmesi için marina ve liman işletmelerinin olmazsa olmazı müşterilerinin hangi kriterlere göre marina işletmesini tercih edeceğini bilmek gereklidir. Bu kriterler çalışmada konum, güvenlik ve emniyet, güvenilirlik, sosyal ve teknik hizmetler ve ücret olacak şekilde sınıflandırılmıştır. Marmara Bölgesinde marina ziyaretlerini gerçekleştirecek bireylerin aradıkları kriterleri daha anlamlı hale getirebilmek için ana kriterler de alt kriterlere ayrılmış ve anket çalışmasında katılımcıların tercihine sunulmuştur. Çalışmanın giriş kısmında marina ve yat işletmelerine dair temel bilgilere değinilmiş, ikinci kısımda marinalarda verilen hizmetlere ve deneyimlere değinilmiş, üçüncü kısımda elde edilen anket verileri analitik hiyerarşi sürecine göre yorumlanmış ve son kısımda elde edilen sonuçlara değinerek marina işletmelerinin daha iyi hale gelmesi adına önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
As one of the various services within tourism services, marina and yacht management increases its attractiveness and importance day by day. With these components, maritime tourism also shows an undeniably important development. Our country has a coastline of approximately 8350 kilometers in length, but has not yet been able to develop such a long coastline in yacht and marina management. Nevertheless, our country has become competitive with neighboring countries with which we share the same seas. For the sustainability and development of this situation, it is indispensable for marina and port businesses to know the criteria according to which their customers will prefer the marina business. These criteria are categorized as location, safety and security, reliability, social and technical services and price. In order to make the criteria sought by individuals who will visit marinas in the Marmara Region more meaningful, the main criteria were also divided into sub-criteria and presented to the preference of the participants in the survey study. In the introduction part of the study, basic information about marinas and yacht businesses is mentioned, in the second part, the services and experiences provided in marinas are mentioned, in the third part, the survey data obtained are interpreted according to the analytical hierarchy process, and in the last part, the results obtained are mentioned and suggestions are made for the betterment of marina businesses.