Kur'an'da câhiliye şiirindeki mesellerin kullanımı
The use of parables in the poetry of pre-Islamic in the Qur'an
  1. Tez No: 870442
  2. Yazar: ZAİD ISHAQ MOHAMMAD AL-BADAREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 386
Özet
Arap dili; belâgat, sarf, nahiv, şiir, nesir ve diğer pek çok ilmi içinde barındıran bir dil olup tefsir, hadis, fıkıh, kelam gibi bilim dallarıyla iç içe geçmiştir. Bilindiği üzere, Arap dilinin temeli câhiliyye şiiridir. Kur'an i'cazını keşfetmenin en iyi yolu, câhiliye şiiri ve sanatlarını yapı ve cümle bakımından incelemektir. Eğer insanoğlu belağî açıdan belli bir seviyeye ulaşırsa, bu takdirde onun Kur'an'ın i'cazını anlaması mümkün olur. Câhiliyye şiiri; Arapça'da sözün, meselin veya bir sözcüğün fasih olup olmadığını ölçen bir terazidir. İşte bu noktadan hareketle bu çalışma, Kur'an'ın Arap dilinde indirilmiş fasih kelam olduğunun ispatı üzerinde durmaktadır. Buradaki amaç ise, Kur'an'ın i'caz derecesinde Arap dilinin fesâhat ve belâgatının üzerine çıktığını göstermektir. Tez, iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; Arap şiiri, meseller ve bununla ilişkili kavramlar hakkında bilgiler verilmekte ve bölüm iki alt başlıkta ele alınmaktadır. Birinci başlıkta; Arapça'da mesel kavramı, önemi, bilimsel ve toplumsal değeri ile Kur'ân'ı Kerîm-tefsir ilişkisi işlenmektedir. İkinci başlıkta ise; câhiliye şiiri, bu şiirin bilimsel değeri ve dilin yorumlanmasındaki önemi aktarılmaktadır. Ayrıca bu bölümde, Kur'ân'ı Kerîm'deki mesellerin câhiliye dönemi şiirinde nasıl kullanıldığına dair pratik uygulamalar sunulmakta ve bu amaçla, Kur'ân'ı Kerîm'de yer alan ve câhiliye şiirinde benzer olan meseller tespit edilmektedir. Örnekler eşliğinde yapılan açıklamalar ve değerlendirmelerle, çalışmanın temel fikri olan; Kur'an dili ile Câhiliye şiirindeki Arapça mesellerin ilişkisi incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The Arabic language includes rhetoric, grammar, syntax, poetry, prose and many other sciences, and is intertwined with branches of science such as tafsir, hadith, fiqh and kalam. As it is known, the basis of the Arabic language is the poetry of Pre-Islamic. The best way to discover Inimitability of the Qur'an is to examine the poetry and arts of Pre-Islamic in terms of structure and sentence. If human beings reach a certain level in terms of rhetoric, then it will be possible for him to understand the miraculousness of the Quran. Pre-Islamic poetry is a scale that measures whether a word, a parable or a word is fluent in Arabic. From this point of view, this study focuses on proving that the Quran is a clear word sent down in the Arabic language. The aim here is to show that the Quran exceeds the eloquence and eloquence of the Arabic language to the extent of its Inimitability. In the first title; The concept of parable in Arabic, its importance, scientific and social value, and the relationship between the Holy Quran and tafsir are discussed. In the second title; The poetry of Pre-Islamic, its scientific value and its importance in the interpretation of language are conveyed. In addition, in this section, practical applications are presented on how the parables in the Holy Quran are used in the poetry of the period of Pre-Islamic, and for this purpose, the proverbs in the Holy Quran that are similar in the poetry of the period of ignorance are identified. The basic idea of the study, with explanations and evaluations accompanied by examples; The relationship between the language of the Quran and the Arabic parables in Pre-Islamic poetry is examined.