İnfrared termal kameranın çocukluk çağı apandisit teşhisindeki rolü
The role of infrared thermal imaging in the diagnosis of pediatric apandicitis
- Tez No: 870457
- Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAK ERGİNEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaçlar: Bu çalışmanın amacı çocukluk çağı apandisit teşhisinde infrared termal kameranın teşhis aşamasında yeni bir görüntüleme aracı olarak kullanılmasını araştırmak, başarısını test etmek, karın ağrısı şikâyeti ayırıcı tanısında gücünü test etmek, akut apandisit ve perfore apandisit ayrımı yapıp yapamayacağını kontrol etmek ve bu konuda gelecek araştırmaların önünü açmaktır. Hastalar, Gereçler ve Yöntemler: Bu çalışmada, karın ağrısı şikâyetiyle Eylül 2020 ve Aralık 2022 tarihleri arasında, İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi polikliniğine başvuran 2 ila 18 yaş arası hastalar prospektif olarak çalışmaya katıldı. Hastaların normal rutin klinik sürecine ek olarak başvuru anlarında infrared termal kamera ile karın yüzey ısıl görüntüleri alındı. Elde edilen verilerin analiz işlemlerinde SPSS 25.0 programı kullanıldı. Bulgular: Toplam 108 kişi üzerinden yapılmış çalışmamızda (58 adet ameliyat edilen hasta, 22 adet karın ağrısı ile başvuran ancak takip kararı alınan hasta, 8 adet enterokolit olan hasta ve 20 adet kontrol amaçlı sağlam çocuk) termal kameranın enterokolit olan/olmuş hastalar ile ameliyat olan hastaların ayrımında ve kontrol grubu ile ameliyat olacak hastalar arasında olmak üzere birden çok parametremizde istatistiki anlamlı farklar bulunmuştur. Hasta gruplarımızın vücut kitle endeksleri ve bel çevresi ölçümlerinde homojen olduğu gösterilmiştir. Aynı zamanda hastaların standart görüntüleme yöntemlerine göre tespit edilme oranlarına göre termal kameranın ek bilgi seviyesinin değeri gösterilmiştir. Sonuç: Termal kamera ayırıcı tanı ve akut batın algoritmasında yer alabilecek potansiyeli bulundurmaktadır, ilerleyen çalışmalarla klinikte yerini belirleyeceğine olan inancımız artmıştır.
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim of this study is to investigate the use of infrared thermal camera as a new imaging tool in the diagnosis of childhood appendicitis, to test its success in diagnosing, to check whether it can distinguish between acute appendicitis and perforated appendicitis, and to pave the way for future research on thermal imaging in acute abdominal pain. Patients, Materials and Methods: In this study, patients aged 5 to 18 years who applied to the Istanbul Medical Faculty Pediatric Surgery outpatient clinic with the complaint of abdominal pain between September 2020 and December 2022 participated in the study prospectively. In addition to the normal routine clinical process of the patients, surface thermal images of the abdomen were taken with an infrared thermal camera at the time of admission. SPSS 25.0 program was used in the analysis of the obtained data. Results: In our study conducted on a total of 108 children (58 operated , 22 admitted with abdominal pain but a follow-up decision was made, 8 with enterocolitis and 20 healthy children for control purposes) the thermal camera was used to distinguish between patients with/with enterocolitis and patients who were operated on. Statistically significant differences were found in multiple parameters, including the control group and the patients who will be operated. It has been shown that our patient groups are homogeneous in body mass index and waist circumference measurements. At the same time, the value of the additional information level of the thermal camera is shown according to the detection rates of the patients according to the standard imaging methods. Conclusions: The thermal camera has the potential to be included in the differential diagnosis and acute abdomen algorithm, our belief that it will determine its place in the clinic with further studies has increased.