Yoğun bakım ünitesinde sepsiste monosit dağılımı, monosit/lenfosit oranı ve nötrofil/lenfosit oranının akut faz reaktanları ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of monocyte distribution, monocyte/lymphocyte ratio, and neutrophil/lymphocyte ratio in relation to acute phase reactants in the intensi̇ve care unit during sepsis
- Tez No: 870470
- Danışmanlar: PROF. DR. İCLAL ÖZDEMİR KOL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç; bu çalışmanın amacı, yoğun bakımda başka sebeple yatarken sonradan sepsis gelişen ya da yoğun bakıma sepsis tanısıyla kabul edilen hastalarda geleneksel biyobelirteçlere ek olarak Monosit dağılımının, monosit/lenfosit oranı ve nötrofil/lenfosit oranının kullanılabilir olup olmadığını ve bu biyobelirteçlerle olan ilişkilerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem; Çalışma etik kurul onayı alındıktan sonra, prospektif tanımlayıcı olarak yapıldı. Metodolojik olarak üç gruptan (Grup-I: Kontrol, Grup-II: Takipte sepsis gelişen, Grup-III: Sepsis tanısı ile kabul edilen) oluşmaktadır. Bulgular; Çalışmaya 120 hasta dahil edildi. Hastaların APACHE-II skorları Grup-II için 32,5 ± 7,29 ve Grup-III için 30,98 ± 7,30 bulundu (p>0,05). Grup-II'nin SOFA skor ortalaması 8,98 ± 3,58, Grup-III' ün 7,5 ± 2,42 bulundu (p0,05). Sepsis olma durumuna göre MD cut-off değeri %73,8 sensitivite ve %70 spesifisite ile 9,71, MLO cut-off değeri %82,5 sensitivite ve %88 spesifisite ile 0,305, NLO cut-off değeri %87,5 sensitivite ve %87,5 spesifisite ile 2,8 olarak saptandı. Sonuçlar: Monosit dağılımı (MD), MLO ve NLO sepsisin erken tanısında önemli bir rol oynamaktadır ve diğer biyobelirteçlere destekleyici olarak kullanılabilir. Monosit dağılımı, MLO ve NLO için sınırlı sayıdaki hasta popülasyonunda belirlediğimiz cut-off değerlerinin de daha büyük popülasyonlarda belirlenen referans aralığı ile desteklenmesi gerektiği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate whether the monocyte distribution, monocyte/lymphocyte ratio, and neutrophil/lymphocyte ratio can be utilized in addition to traditional biomarkers in patients who develop sepsis while hospitalized for other reasons or are admitted to the intensive care unit with a diagnosis of sepsis. Materials and Methods: The study was conducted as a prospective, descriptive study after receiving ethics committee approval. Study structured into three groups (Group-I: Control, Group-II: Sepsis developed during follow-up, Group-III: Admitted with a diagnosis of sepsis). Results: The study included 120 patients. APACHE-II scores were 32.5 ± 7.29 for Group-II and 30.98 ± 7.30 for Group-III (p>0.05). SOFA scores were 8.98 ± 3.58 for Group-II and 7.5 ± 2.42 for Group-III(p0.05). MD cut-off value is 9.71 with 73.8% sensitivity and 70% specificity, MLR cut-off value is 0.305 with 82.5% sensitivity and 88% specificity, NLR cut-off value is 2.8 with 87.5% sensitivity and 87.5% specificity. Conclusion: MD, MLR and NLR play an important role in the early diagnosis of sepsis and can be used as supportive biomarkers. The cut-off values determined for MD, MLR and NLR in a limited patient population also needs to be supported by reference ranges determined in larger populations.