Deneysel rat renal iskemi reperfüzyon modelinde noni meyvesi (Morında Cıtrıfolıa) ekstraktı ve dapagliflozin tedavisinin renal düzeyde etkilerinin incelenmesi
The effects of noni fruit (Morinda Citrifolia) extract and dapagliflozin on renal function in a rat model of renal ischemiareperfusion: an experimental study
- Tez No: 870471
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN AKBAYRAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı dapagliflozin (DAPA) ve noni meyve kullanımının ratlarda meydana gelen renal iskemi-reperfüzyon (I/R) hasarına etkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Mevcut araştırmada toplam 51 adet Wistar albino erkek rat kullanıldı. DAPA için uygun beslenme süresini sağlamak amacıyla pilot çalışmada kullanılmak üzere üç adet ratın seçilmesinin ardından, geri kalan hayvanlar 6 gruba ayrıldı. Gruplar şu şekilde kategorize edildi: Kontrol grubu (Grup 1), sham grubu (Grup 2), sadece I/R uygulanan grup (Grup 3), I/R sonrası Noni meyvesi verilen grup (Grup 4), I/R sonrası DAPA uygulanan grup (Grup 5) ve I/R sonrası hem Noni meyvesi hem de DAPA ile beslenen grup (Grup 6). DAPA ve/veya Noni meyvesinin uygulanmasının ardından deney gruplarına, tek taraflı sol böbreğin 30 dakikalık iskemisini ve ardından 60 dakikalık reperfüzyonu içeren bir protokol uygulandı; sağ böbrek, I/R prosedüründen önce çıkarıldı. Ratların sakrifikasyonunun ardından doku ve serumdaki HIF1-α seviyelerinin yanı sıra doku ve serumdaki NGAL ve oksidatif stres parametreleri bir ELISA kiti kullanılarak ölçüldü. Ek olarak serum kreatinin ve BUN düzeyleri Roche Cobas c702 kullanılarak belirlendi. Daha ileri analizlerde, HPLC kullanılarak ADMA, SDMA, L-NMMA, arjinin ve sitrülinin serum seviyeleri değerlendirildi. Histopatolojik analiz ise p53, HIF1-α ve TUNEL pozitif hücre alanlarının (%) ölçülmesiyle değerlendirildi. Bulgular: Biyokimyasal değerlendirmede; NGAL doku ve HIF1-α serum ve doku seviyelerinde gruplar arasında anlamlı fark bulunmuştur (sırasıyla, p=0,002; p0,05), BUN seviyelerinde gruplar arası karşılaştırmada anlamlı fark vardır (p=0,041). Serum TAS, TOS ve OSI seviyeleri açısından karşılaştırıldığında, tüm gruplarda anlamlı fark görülmüştür (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate that effect of using dapagliflozin (DAPA) and noni fruit renal ischemia-reperfusion (I/R) injury occurred on rats. Materials and Methods: 51 Wistar albino male rats were employed. Following selection of three rats for use in a pilot study, remaining animals were divided into six distinct groups. Groups were categorized as follows: control group (Group 1), sham group (Group 2), group that experienced only I/R (Group 3), group that was fed Noni fruit after I/R (Group 4), group that was administered DAPA after I/R (Group 5), and group that was fed Noni fruit-DAPA after I/R (Group 6). To assess the mechanism of DAPA and/or Noni fruit after I/R injury, rats were employed 30-min ischemia of the unilateral left kidney and subsequent 60-min reperfusion was employed, with the right kidney being removed prior to the I/R procedure. Following sacrifice of rats, HIF1-α levels in tissue and serum, as well as NGAL and oxidative stress parameters in tissue and serum, were measured using an ELISA kit. Additionally, the serum creatinine and BUN levels were determined using the Roche Cobas c702 while, serum levels of ADMA, SDMA, L-NMMA, arginine, and citrulline using HPLC. The extent of histopathological analysis was assessed by measuring the p53, HIF1-α, and TUNEL positive cell areas (%).