Profesyonel voleybolcularda antrenman sonrası uygulanan soğuk kompresyonun kas oksijen saturasyonuna ve sıçrama performansına etkisi
The effect of cold compression on muscle oxygen saturation and jump performance after training in professional volleyball players
  1. Tez No: 870529
  2. Yazar: KÜBRA AKAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVAL TAMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Antrenman sporcu için fiziksel olarak ciddi bir stres kaynağıdır. Özellikle antrenman sayısı gün içerisinde birden fazla olduğunda bu stres hem psikolojik hem de fiziksel olarak artar. Antrenmanlar sırasında performansın düşmesi bir sonraki antrenman için fiziksel ve psikolojik olarak sporcuyu zorlayabilir. Bu nedenle performansı üst düzeye çıkarmak için gerekli olan optimal yüklenmeyi belirlemede toparlanmayı takip etmek önemlidir. Toparlanma, metabolik atıkların vücuttan uzaklaştırılması, enerji maddelerinin yeniden sentezlenmesi, vücut sıcaklığı ve oksijen tüketiminin düşürülmesi gibi birçok faktöre bağlıdır. Egzersizin neden olduğu kas hasarının etkilerini incelemek ve toparlanmayı takip etmek için kullanılan fizyolojik parametrelerden biri de kas oksijen saturasyonudur. Egzersizin yoğunluğu arttıkça ilgili kasın oksijen tüketimi oksijen arzını aşar ve bu da dokulardaki oksijenizasyonun düşmesine neden olur. Egzersizin ardından gelen toparlanma sürecinde laktik asitin uzaklaştırılmasıyla birlikte kas oksijen saturasyonunun arttığı gözlemlenir. Yüklenmeler sonrasında tam toparlanma olmaz ve sürekli hale gelirse, bu durum yaralanmalara neden olabilmektedir. Bu amaçla farklı sıcaklıklarda suya girme, soğuk uygulamalar, masaj, germe, duşlar, aerobik koşular, kompresyon giysileri ve cihazları, kontrast banyo ve su içinde yürüme toparlanmayı hızlandırması nedeni ile kullanılmaktadır. Son yıllarda spor hekimlikleri ve kulüplerde yaygın olarak toparlanma için soğuk kompresyon cihazlarının kullanımı artmaktadır. Yapılan çalışmalar kompresyon uygulamasının toparlanma üzerinde olumlu etkilerini göstermiş ve egzersiz performansı üzerinde herhangi olumsuz bir etki göstermemiştir. Soğuk uygulamalar, sporcularda azalan performans düzeylerini ya da algısal iyileşme sonuçlarını hafifleterek, yorgunluk semptomlarını azaltmak, inflamatuar yanıtla ilişkili histamin ve prostoglandin salınımını azaltarak ağrı tepkisini azaltmak, oksijenizasyonu artırarak toparlanma sürecini hızlanmak amacıyla kullanılmaktadır. Soğuk kompresyonun sadece soğuk uygulamaya göre ağrı, şişlik ve hareket açıklığı üzerine daha üstün olmasının nedeni soğuk uygulamanın kompresyon ile birlikte yapıldığında, lenf drenajının hızını, sıcaklık düşüşünün hızını, büyüklüğünü ve derinliğini artırması olarak gösterilmiştir. Yapılan çalışmalarda soğuk kompresyon cihazlarının sporcular üzerinde akut performansa anlamlı etkisinin olmadığı veya optimal nöromusküler işlevde düşüşe neden olduğu sonucuna varılmıştır. Antrenman sonrası kompresyonla birlikte uygulanan soğuk uygulamanın toparlanmaya etkisi bilinmemektedir. Sporda bilinen ve bildirilen yorgunluk kalıpları göz önüne alınarak ve sporcuların 24 saat sonra tekrar antrenmana girdiği bilindiğinden bu ölçümlerin müdahaleden 24 saat sonra tekrar ölçülmesi gerekir. Ayrıca literatürde soğuk suya daldırma uygulamalarında 10 C derece toparlanma sürecinde pasif dinlenmeye göre daha etkili bulunmuştur ve soğuk uygulamalar için tercih edilen sıcaklıklar 5-13 derece arasında değişmektedir. Ancak antrenman sonrası sporcular genellikle daha düşük sıcaklıkları da tercih etmektedir. Bu nedenle farklı derecelerde uygulanacak soğuk kompresyon uygulamasının performans ve kas oksijenizasyonu üzerine etkinliğinin araştırılması literatüre önemli katkı sağlayacaktır. Bu nedenle çalışmanın amacı profesyonel voleybolcularda antrenman sonrası farklı derecelerde uygulanan soğuk kompresyonun pasif dinlenmeye göre quadriceps kası oksijen saturasyonu, ağrı, yorgunluk ve performansa olan etkilerini incelemektir.
Özet (Çeviri)
Training is physically a serious stress aspect for athletes. Especially when the number of training days is more than one, this stress increases both psychologically and physically. The decrease in performance during training may force the athlete physically and psychologically for the next training. It is therefore important to follow the fix in determining the optimum loading required to maximize performance. Recovery depends on many factors such as removal of metabolic wastes from the body, resynthesis of energy products, reduction of body temperature and oxygen use. Muscle oxygen saturation is one of the lifespans used to repair the wear and tear of exercise-induced muscle damage and maintain recovery. Exceeding the intensity of the exercise, the oxygen consumption of the involved muscle exceeds the oxygen supply, resulting in decreased oxygenation in the tissues. In the recovery process following exercise, the saturation of muscle oxygen is observed with the removal of lactic acid. If there is no full recovery after loading and if it becomes continuous, this will cause breakages. For this purpose, it is used for different users to get into the water, cold applications, massage, stretching, showers, aerobic runs, compression garments and devices, contrast bath and walking in water. In recent years, the use of cold compression devices for relaxation has been increasing in sports medicine and clubs. The study showed a positive effect on accumulating compression and did not show any negative effect on exercise performance. It is used in cold applications to prevent fatigue, reduce histamine and prostaglandin release caused by inflammatory response, reduce intense pain response, and accelerate the recovery of oxygen flow by alleviating the results of reduced performance intervals or perceptual improvement in athletes. Resting as cold compression is a superior cause on pain, swelling and range of motion compared to cold application alone, as cold effects are combined with compression, lymph flow, decrease in temperature, increase in size and depth. Configured cold compression devices have been found to cause a reduction in optimal neuromuscular function or not detrimental to acute performance in athletes. The effect on cold evaporation combined with post-workout compression is unknown. Since it is known that the consumption patterns known and consuming in sports, businesses and athletes re-train after 24 hours, it is necessary to measure again 24 hours after the intervention of these measurements. In the literature, in cold water protection applications, 10 °C resting time is found to be more effective than passive rest, and the preferred temperatures for cold applications should be between 5-13 degrees. However, post-training athletes generally prefer lower temperatures. For this reason, different degrees of enlargement will make important contributions to the literature when cold compression is performed on top of the performance and muscle release. For this reason, the aim of the study is to examine the results of cold compression applied at different degrees after training in volleyball, which have quadriceps muscle oxygen saturation, pain, fatigue and performance compared to passive rest.