İndometazin ile mide ülseri oluşturulan ratlarda zeytin (Olea Europaea) yaprağı ekstresinin koruyucu etkilerinin araştırılması
Investigation of protective effect of olive leaf (Olea Europaea) extract on indomethacin-induced gastric damage in rats
  1. Tez No: 870553
  2. Yazar: MERVE UYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ÜNÜBOL AYPAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veteriner Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Gereç ve Yöntem: Çalışmada 42 adet erkek Sprague Dawley rat kullanılmıştır. Zeytin yaprakları (Olea Europaea) uygun şartlarda toplanıp sıvı azotla parçalanarak etanolde çözündürüldükten sonra uygulanan evaporasyon işlemiyle konsantre zeytin yaprağı ekstresi elde edildi. Ratlar, kontrol grubu, ülser grubu (25 mg/kg indometazin), zeytin yaprağı ekstresi (400 mg/kg) grubu, lansoprazol (30 mg/kg) alan ülser grubu (referans ilaç), zeytin yaprağı ekstresi (100, 200, 400 mg/kg) alan ülser grubu olmak üzere yedi gruba ayrılmıştır (n=6). Hayvanlar 16 saat aç bırakıldıktan sonra, tüm maddeler belirtilen doz ve miktarlarda oral olarak verildi. 15 dakika sonra kontrol ve 400 mg zeytin yaprağı grupları hariç tüm ratlara İndometazin (25 mg/kg dozda) uygulandı. 6 saat sonra ratlar anestezi altında kalplerinden 5 ml kan alınarak ötenazi edilmiş ve mideleri çıkarılmıştır. Dokular, hematoksilen-eozin boyama tekniği kullanılarak histopatolojik olarak incelendi ve interlökin 1 beta (IL-1β) ve TNF alfa (TNF-α) düzeyleri ticari kit kullanılarak ELİSA yöntemiyle, malondialdehit (MDA), süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (KAT), glutatyon (GSH), miyeloperoksidaz (MPO) ve glutatyon peroksidaz (GPx) düzeyleri ise spektrofotometrik manuel yöntemle belirlenmiştir. Biyokimyasal verilerin istatistiksel analizde Kruskal-Wallis H testi kullanılmıştır. Histopatolojik bulguların değerlendirilmesi tek yönlü ANOVA ve Tukey testi ile gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Makroskopik incelemeler sonucunda, kontrol grubunda ve 400 mg zeytin yaprağı ekstresi verilen grupta midede herhangi bir harabiyet gözlenmedi. İndometazin ile birlikte verilen zeytin yaprağı ekstresinin (100 mg/kg- 200 mg/kg- 400 mg/kg) rat midesinde oluşturduğu harabiyet oranları sırasıyla %0,89, %0,67 ve %0,83 olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the protective effects of olive leaf (Olea Europaea) extract in gastric ulcer induced by indomethacin. Materials and Methods: In the study, 42 male Sprague Dawley rats were used. Olive leaves (Olea Europaea) were collected under appropriate conditions, crushed with liquid nitrogen, dissolved in ethanol and concentrated olive leaf extract was obtained by evaporation. Rats were divided into seven groups as control group, ulcer group (25 mg/kg indomethacin), olive leaf extract (400 mg/kg) group, ulcer group receiving lansoprazole (30 mg/kg) (reference drug), ulcer group receiving olive leaf extract (100, 200, 400 mg/kg) (n=6). After the animals were fasted for 16 hours, all substances were administered orally at the indicated doses and amounts. After 15 minutes, indomethacin (25 mg/kg öşe) was administered to all rats except control and 400 mg olive leaf groups. After 6 hours, the rats were euthanised under anaesthesia by taking 5 ml of blood from their hearts and their stomachs were removed. The tissues were histopathologically examined using haematoxylin-eosin staining technique and interleukin 1 beta (IL-1β) and TNF alpha (TNF-α) levels were determined by ELISA method using a commercial kit, Malondialdehyde (MDA), superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT), glutathione (GSH), myeloperoxidase (MPO) and glutathione peroxidase (GPx) levels were determined by spectrophotometric manual method. Kruskal-Wallis H test was used for statistical analysis of biochemical data. Evaluation of histopathological findings was performed by one-way ANOVA and Tukey test. Results: As a result of macroscopic examinations, no gastric damage was observed in the control group and in the group given 400 mg olive leaf extract. The rates of damage caused by olive leaf extract (100 mg/kg- 200 mg/kg- 400 mg/kg) given together with indomethacin in the rat stomach were 0.89%, 0.67% and 0.83%, respectively.