Determining levels of anxiety and depression of patients living in Nasiriyah city receiving dialysis treatment
Nasırıyah şehrinde yaşayan ve hemodiyaliz tedavisi gören hastaların anksiyete ve depresyon düzeylerinin belirlenmesi
- Tez No: 870626
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SONGÜL KAMIŞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma Irak'ın Nasiryah şehrinde diyaliz tedavisi alan hastaların depresyon, anksiyete ve stres düzeylerini belirlemek amacıyla yapıldı. Kesitsel tanımlayıcı tipteki bu çalışma, 30/4/2022 - 30/10/2022 tarihleri arasında Irak'ın Nasiryah şehrinde yer alan İmam Hüseyin Eğitim ve Nasiryah Eğitim Hastanelerinde gerçekleştirilmiştir. Örneklemi çalışmaya katılmayı kabul eden 152 kronik böbrek hastalığına sahip hasta oluşturmuştur. Çalışmaya dahil edilme kriterleri: (1) Nasiryah şehrinde diyalize girme, (2) çalışmaya katılmayı kabul etme, (3) 18 yaş üstünde olma, (4) Arapça konuşan Arap kökenli olmadır. Dahil edilme kriterlerine uymayanlar katılımcılar çalışma dışı bırakılmıştır. Veriler araştırmacılar tarafından hazırlanan Sosyo-demografik Form ve Depresyon Anksiyete ve Stres Skalası (DASS21) kullanılarak yüz yüze görüşmelerle toplanmıştır. Tüm analizler SPSS İstatistik v.26 kullanılarak yapılmıştır. Bulguların analizinde tanımlayıcı istatistiklerden; frekans, yüzde, ortalama, standart sapma ve ayrıca fark analizi için parametrik olmayan testler kullanılmıştır. Bulgulara göre örnekleminin çoğunluğunun 41-60 yaş grubunda olduğu, %58,6'sının erkek, %84,2'sinin evli, %43,4'ünün okuma-yazma bilmediği, %52'sinin düşük gelir düzeyine sahip olduğu, %72,4'ünün kırsal kesimde yaşadığı belirlendi. %76,3'ü ise sigara içmediği saptanmıştır. Hastalar orta derecede depresyon (%42,1), normal anksiyete (%52) ve orta derecede stres (%36,2) puanlarına sahiptir. 60 yaş üstü katılımcılar, farklı yaşlardaki diğer katılımcılara göre anlamlı düzeyde daha fazla depresif, kaygılı ve stresliydi (p< 0.05). Lise/lisans mezunu katılımcıların depresyon, kaygı ve stres düzeyleri farklı eğitim düzeyindeki katılımcılara göre anlamlı düzeyde daha yüksekti (p< 0,05). Kadın hastalar, sigara içenler ve evli katılımcılar, diğer katılımcılarla karşılaştırıldığında anlamlı derecede daha yüksek depresyon, kaygı ve stres puanlarına sahiptir. Araştırma sonucunda diyaliz hastalarında depresyon ve anksiyete düzeyinin orta düzeyde olduğu belirlenmiş ve bu hasta grubuna psikososyal destek önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine depression and anxiety levels of patients undergoing dialysis in Nasiriyah City, Iraq. This cross-sectional descriptive study was conducted between 04/30/2022 - 10/30/2022 at the hospitals of the city of Nasiriyah, which are the Imam Hussein Training Hospital and the Nasiriyah Training Hospital in Iraq. The sample consisted of 152 chronic kidney disease patients who agreed to participate in the study. The participants based on selection criteria including: (1) Dialysis patients in Nasiriyah, (2) agreed to participate in the study, (3) Senior participants, (4) Arabs who speak Arabic. Participants with hearing or cognitive impairment were excluded from the study. Data were collected by the researcher using Socio-demographic form and the Stress, Anxiety and Depression Scale (DASS21) with face-to-face interviews. All analyses were conducted using (SPSS Statistics v.26). Descriptive statistics were used: frequencies, percentages, mean, standard deviation and nonparametric tests. The result showed that the majority of the study sample were in the age group of 41-60 years, 58.6% were male, 84.2% were married, 43.4% were illiterate, 52% had a low income level, 72.4% lived in the countryside, and 76.3% did not smoke. The patients had moderate depression (42.1%), normal anxiety (52%), and moderate stress (36.2%). Participants over 60 years of age were significantly more depressed, anxious, and stressed than other participants of different ages (p< 0.05). Participants with a high school/baccalaureate degree had significantly higher levels of depression, anxiety, and stress than other participants with different educational levels (p< 0.05). Female, smoking and married participants had significantly higher scores of depression, anxiety, and stress compared to other participants. As a result of the study, it was found that ther level of depression and anxiety among CKD patients was moderate. Psychosocial support is recommended for this patient group