Determination of depression and anxiety levels among elderly over 65 years old living in Al-Nasiriyah city
Al-Nasiriyah şehrinde yaşayan 65 yaş üstü yaşlılarda depresyon ve anksiyete düzeylerinin belirlenmesi
- Tez No: 870625
- Danışmanlar: PROF. DR. SONGÜL KAMIŞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Anksiyete ve depresyon yaşlılar arasında yaygındır ve yaşam kalitesinin düşmesi ve ölüm oranı gibi ciddi sonuçlara yol açabilir. Yaşlılarda anksiyete ve depresyonun tespit edilmesinin önemi, bunların sağlık davranışları, kronik hastalık yönetimi ve yaşam kalitesi üzerindeki etkisinin anlaşılması ile bu alanda çalışmalar giderek önem kazanmıştır. Irak'da bu tür çalışmaların azlığı göz önüne alındığında, yaşlı populasyondaki depresyon, anksiyete ve stres düzeylerini araştıran bu çalışma kritik öneme sahiptir. Bu çalışmaya Nasıriyah şehrinde yaşayan 65 yaş üstü kişiler dahil edilmiştir. Araştırmaya çevre bölgelerden gönüllü olarak katılmak isteyen 500 kişi dahil edilmiştir.Çalışmanın verileri yüz yüze görüşme yapılarak toplanmıştır. Verilerin toplanmasında Sosyo-demografik Anket Formu ve Depresyon, Kaygı ve Stres Ölçeği (DASS) kullanılmıştır. Araştırmanın verileri 1 Temmuz 2022 ile 15 Aralık 2022 arasında toplanmıştır. Veriler IBM SPSS 26 programında analiz edilmiştir. Veriler normal dağılım göstermediği için, sosyodemografik özellikler ile DASS ölçeği puanları arasındaki ilişkiyi belirlemek için parametrik olmayan testler kullanılmıştır. Elde edilen verilere göre katılımcıların medeni durumu, eğitim düzeyi, aylık geliri, sigara içme durumu ve Depresyon, Kaygı ve Stres Ölçeği puanları arasında anlamlı farklılık vardı. Ancak yaş, cinsiyet, yaşanılan yer ve alkol kullanım alışkanlığı faktörleri arasında anlamlı bir bağlantı bulunamadı. Araştırmanın bulgularına göre bireylerin hafif düzeyde depresyonu (%41,4), olmasına rağmen, kaygı düzeyleri şiddetli idi (%47,4) ve hafif düzeyde (%30,2) stres seviyesine sahiplerdi. Dul ve boşanmış kişilerde, sigara içenlerde, okuma yazma bilmeyen veya eğitim düzeyi düşük olan yaşlılarda anksiyete, depresyon ve stres düzeyleri anlamlı derecede yüksek olduğundan, bu yaşlılara sağlık hizmetlerinin sunumunda risk grubu olarak öncelik verilmeli ve psikososyal destek sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Anxiety and depression are widespread among the elderly, and can have serious consequences, such as reduced quality of life and mortality. With the importance of detecting anxiety and depression in the elderly and understanding their impact on health behaviors, chronic disease management and quality of life, studies in this field have become increasingly important. Considering the scarcity of such studies in Iraq, this study investigating depression, anxiety and stress levels in the elderly population is of critical importance. People over the age of 65 living in the city of Nasiriyah were included in this study. The study included 500 persons from the surrounding area who volunteered to take part. And the data was gathered through face-to-face interviews. The Socio demographic Survey Form and the Depression, Anxiety, and Stress Scale (DASS) were used to collect data. The data of the study was collected between July 1, 2022 and December 15, 2022. Data were analyzed in IBM SPSS 26 program. The data were not normally distributed, so nonparametric tests were used to determine the relationship between socio demographic characteristics and DASS scale scores There was a significant difference between the participants' married status, education level, monthly income, smoking, and depression, anxiety, and stress scale scores, according to the data acquired. However, no significant link was found between the factors of age, gender, place of residence, and alcohol use habit. According to the findings of the research, although the individuals had mild depression (41.4%), their anxiety levels were severe (47.4%) and they had a mild to moderate level of stress (30.2%). Since anxiety, depression and stress levels are significantly higher in widowed and divorced people, smokers, illiterate or low-education elderly people, these elderly people should be prioritized as a risk group in the provision of health services and psychosocial support should be provided.