Çift lümenli tüp yerleştirilmesi için geleneksel Macintosh Bleyd, C-MAC Videolaringoskop ve yüksek açılı C-MAC D-bleyd'in kullanımının karşılaştırılması
A comparision of the use of the traditional macintosh blade, C-MAC Videolaryngoscope and high angle C-MAC D-blade for double lumen tube placement
  1. Tez No: 870690
  2. Yazar: ESRA YETİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÇİN BÜYÜKBEZİRCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Göğüs cerrahisinde torakotomi veya Video destekli torakoskopik cerrahi yapılıp, tek akciğer ventilasyonu uygulanan hastaların çift lümenli tüp entübasyonunda; Konvansiyonel Macintosh, C-MAC Videolaringoskop Macintosh bleyd ve C-MAC Videolaringoskop D-bleydin entübasyon süresi, entübasyon deneme sayısı, entübasyona verilen hemodinamik yanıtlar, entübasyona bağlı gelişen komplikasyonları karşılaştırmayı amaçladık. Yöntem: Çalışmaya 18-90 yaş arası, torakotomi veya video destekli torakoskopik cerrahi yapılan, çift lümenli tüp ile entübe edilen 105 hasta dahil edildi. Hastalar C-MAC Macintosh bleyd, C-MAC D-bleyd ve Konvansiyonel Macintosh bleyd olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Hastaların hangi grupta olacakları kapalı opak zarf yöntemi ile belirlendi. Ameliyathaneye alınan hastaların preoperatif havayolu değerlendirildi ve elektrokardiyografi, pulse oksimetre, tansiyon ölçümleri kaydedildi. Hastalar preoksijenize edildikten sonra anestezi indüksiyonu verildi ve train of four değeri 0 olduktan sonra uygun laringoskop ile entübe edildi. Entübasyon süresi, deneme sayısı, Pogo skoru, laringoskopu yerleştirmede zorluk, tüp ilerletmede zorluk gibi entübasyon ile ilgili olan durumlar, entübasyon sonrası 1., 3. ve 5. dakika hemodinamik parametreler ve entübasyon sonrası gelişebilecek komplikasyonlar kaydedildi. Daha sonra hastanın tüpünün doğru yerde olup olmadığını belirlemek amacıyla fiberoptik bronkoskopi uygulandı ve görülen dokularda travma olup olmadığı kaydedildi. Operasyon sonrası 1. ve 24. saatte hasta değerlendirildi, boğaz ağrısı, ses kısıklığı, disfaji, öksürük giibi postoperatif komplikasyonlar sorgulandı ve kaydedildi. Bulgular: Demografik veriler 3 grupta da homojen olarak dağılmıştı. Mallampati, ağız açıklığı ve tiromental mesafe gibi preoperatif havayolu değerlendirmesi gruplar arasında benzerdi. Gruplar arasında entübasyon ile ilgili olan tüp numarası, tüp dizaynı, Pogo skoru, Burp manevrası, laringoskopu yerleştirmede zorluk, tüp ilerletmede zorluk ve entübasyon deneme sayıları açısından fark yoktu. Fakat C-MAC D-bleyd grubunda 2 hasta ikinci denemede de entübe edilemediği için laringoskop değiştirildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: We aimed to compare the intubation time, number of intubation attempts, hemodynamic responses to intubation and intubation-related complications of the Conventional Macintosh blade, C-MAC videolaryngoscope Macintosh blade and C-MAC videolaryngoscope D-blade in the intubation of patients who underwent thoracotomy or video assisted thoracoscopic surgery in thoracic surgery and one-lung ventilation. Method: Patients were divided into 3 groups as C-MAC Macintosh blade, C-MAC D-blade and Conventional Macintosh blade. The group of patients was determined by closed opaque envelope method. The preoperative airway of the patients admitted to the operating room evaluated and electrocardiography, pulse oximetry and blood pressure measurements were made and recorded. After the patients were preoxygenated anesthesia induction was given and intubated with appropriate laryngoscope after train of four value was 0. Intubation time, number of attempts, Pogo score, intubation-related conditions such as difficulty in placing the laryngoscope, difficulty in tube advancement, hemodynamic parameters at the 1st, 3rd, 5th minutes after intubation and complications that may developed after intubation were recorded. Afterward fiberoptic bronchoscopy was performed to determined whether the patient's tube was in the right place and any trauma to the tissues seen was recorded. Postoperative complications such as sore throat, hoarseness, dysphagia and cough were questioned and recorded. Results: Demographic data were homogeneously distributed in all 3 groups. Preoperative airway assessment including mallampathy, mouth opening and thyromental distance were similar between the groups. There was no difference between the groups in terms of intubationrelated tube number, tube design, Pogo score, Burp maneuver, difficulty in placing laryngoscope, difficulty in advancing the tube and number of intubation attempts. However, 2 patients from the C-MAC D-blade group could not be intubated in the second attempt and the laryngoscope was changed. When intubation time evaluated, the shortest time was found in the Conventional Macintosh group and the longest time was found in the C-MAC D-blade group and a significant difference was found between the groups.