Akut üst gastrointestinal kanamalı hastalarda kanama lokalizasyonunun prognoz üzerine etkisi
The effect of bleeding location on prognosis in patients with acute upper gastrointestinal bleeding
  1. Tez No: 870689
  2. Yazar: MERT ALİ KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ATEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Üst gastrointestinal kanama, morbidite ve mortalite ile ilişkili bir acil durumdur. Kanamanın spontan olarak durması vakaların %75'inde meydana gelirken, %25'inde tekrarlanabilir. Üst gastrointestinal kanaması olan hastalarda kanamanın tekrarlanma olasılığı, küçük kurvatur bölgesinde veya posterior duodenumda daha belirgindir. Bu çalışmada, akut üst gastrointestinal kanaması olan hastalarda kanamanın lokalizasyonunun prognoz üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçladık. Ankara Şehir Hastanesi'ne başvuran ve kanama odaklarına göre kategorize edilen 356 üst gastrointestinal kanama hastasını özefagus, fundus-kardia, korpus, pilor-antrum ve duodenum bölgelerine göre prospektif olarak değerlendirdik. Odak bulunamayan hastalar da değerlendirmeye dahil edildi, özefagus varis kanaması hariç tutuldu. Demografik ve klinik özellikleri incelediğimizde, yaş, cinsiyet, koroner arter hastalığı, astım/KOAH, melena veya hematemezle başvuru, kanamanın etyolojisi, kanama lezyonunun büyüklüğü, endoskopik müdahale ve türü, Rockall skoru, ve uzun süreli hastanede kalış (>7 gün) gibi değişkenler, kanama yerine ve tanımlanan odak varlığına göre önemli farklılıklar gösterdi. Yaşın ilerlemesi, atriyal fibrilasyon, tromboz öyküsü, birden fazla kronik hastalık, klip uygulaması gerekliliği, kırmızı kan hücresi replasmanı, yoğun bakım kabulü, inotrop ihtiyacı, uzun süreli hastanede kalış tekrar kanamanın ve/veya mortalitenin olasılığını istatistiksel olarak anlamlı şekilde arttırdı. Artan yaşın tekrar kanamanın ve/veya mortalitenin olasılığını bağımsız olarak artırdığı ortaya çıktı. Çalışmamızda, kanama yeri temelinde mortalite ve tekrar kanama arasında anlamlı bir farklılık bulunmadı. Bu nedenle, yaşlı hastalarda kanama durumunda yakın takip önermekteyiz ve takip aralıklarını kısa tutmayı tavsiye ediyoruz.
Özet (Çeviri)
Upper gastrointestinal bleeding is an emergency condition associated with morbidity and mortality. While spontaneous cessation of bleeding occurs in up to 75% of cases, recurrence may occur in 25%. The likelihood of re-bleeding in patients with upper gastrointestinal bleeding is more pronounced in the lesser curvature or posterior duodenum. In this study, we aimed to investigate the effects of bleeding localization on prognosis in patients with acute upper gastrointestinal bleeding. We prospectively categorized 356 patients with upper gastrointestinal bleeding who presented to Ankara City Hospital based on bleeding foci into regions: esophagus, fundus-cardia, corpus, pylorus-antrum, and duodenum. Patients without identified foci were also evaluated, excluding esophageal variceal bleeding. When examining demographic and clinical characteristics, age, gender, presence of coronary artery disease, asthma/COPD, presentation with melena or hematemesis, etiology of bleeding, size of bleeding lesion, need for endoscopic intervention and type, Rockall score, and variables such as prolonged hospital stay (>7 days) showed significant differences according to bleeding site and the presence of identified focus. Increasing age, atrial fibrillation, history of thrombosis, multiple chronic diseases, the need for clip application, red blood cell replacement, intensive care admission, need for inotropes, prolonged hospital stay statistically significantly increased the likelihood of re-bleeding and/or mortality. It was revealed that increasing age independently increased the likelihood of re-bleeding and/or mortality. In our study, mortality and re-bleeding did not significantly differ based on the bleeding site. Therefore, in cases of bleeding in elderly patients, we recommend close monitoring and keeping follow-up intervals short.