Spontan subaraknoid kanamalı hastaların kan parametreleri ile mortalite arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 870693
  2. Yazar: BURAK KÜÇÜKKARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LATİF DURAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Nöroşirürji, Emergency Medicine, Neurosurgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Spontan subaraknoid kanama (SAK), mortalite ve morbiditesi yüksek nörolojik ve nöroşirujik bir acil durumdur. Bu çalışmada, acil servise başvuran spontan SAK hastalarının demografik özellikleri ve kan parametreleri ile mortalite arasındaki ilişkiyi saptamak amaçlanmaktadır. Araştırma, kesitsel tipte bir araştırmadır. Örneklem Büyüklüğü G Power protokolü %95 güven aralığı, %95 test güc, w=0,15 etki büyüklüğü ile çalışmaya dahil edilmesi gereken vaka sayısı 567'dir. Bu çalışmaya 01.01.2009-31.12.2021 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Erişkin Acil Servisi'nde spontan SAK tanısı almış 18 yaş ve üzeri 603 hastanın tamamı dahil edilmiştir ve dosyaları geriye dönük olarak incelenmiştir. Sonuç durumunun (taburculuk/exitus) tek değişkenli analizlerde incelenmesi sırasında yerine göre Ki-Kare, Fisher, Mann Whitney U testleri kullanılmıştır. Çok değişkenli analizde, önceki analizlerde belirlenen olası faktörler kullanılarak mortalite durumunu öngörmedeki bağımsız prediktörler lojistik regresyon analizi kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Spontaneous subarachnoid hemorrhage (SAH) is a neurological emergency with high mortality and morbidity. This study aims to determine the relationship between the demographic characteristics and blood parameters of patients with spontaneous SAH presenting to the emergency department and mortality. The research is a cross-sectional study. The Sample Size Calculation was determined to be 567 cases that need to be included in the study with a 95% confidence interval, 95% test power, and effect size w=0.15 according to the G Power protocol. All 603 patients aged 18 and over who were diagnosed with spontaneous SAH in the Adult Emergency Department of Ondokuz Mayis Univercity Faculty of Medicine between 01.01.2009 and 31.12.2021 were included in this study, and their files were retrospectively reviewed. During the examination of the outcome status (discharge/exitus) in univariate analyzes, Chi-square, Fisher, Mann Whitney U tests were used as appropriate. In multivariate analysis, independent predictors of mortality were evaluated using logistic regression analysis, using the possible factors determined in previous analyzes to predict mortality status.