Metafizyel kemik defekti olan varus dizilimli gonartroz vakalarının eklem çizgisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the joint line of varus gonarthros cases with metaphysial bone defect
- Tez No: 870694
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL DEMİRKALE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Atatürk Sanatoryum Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
GİRİŞ: Gonartrozun neden olduğu ciddi morbiditelerin total diz artroplastisi (TDA) ile tedavisinin sonuçları ümit vericidir. Ancak bu başarıyı etkileyen birçok teknik faktörün yanı sıra eklem seviyesinin restorasyonu büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı hafif-orta veya ileri derecede varus deformitesi olan iki hasta grubu arasında eklem çizgisi ölçüm yöntemlerinin ve hasta grupları arasında fonksiyonel sonlanımların karşılaştırılmasıdır. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu prospektif gözlemsel terapötik çalışmaya, primer gonartroz tedavisi için mekanik hizalama kullanılarak ölçülü rezeksiyon tekniği ile çimentolu TDA uygulanan hastalar dahil edildi. Hastalar Thienpont ve Parvizi Sınıflandırmasına göre Tip IA ve Tip M olarak iki gruba ayrıldı. Ameliyat öncesi direkt radyografilerle ve ameliyat içi kumpas yardımıyla fibula başı, medial ve lateral epikondiller ve adduktör tüberkülden eklem çizgisi ölçümleri yapıldı. Femur genişliğinin addüktor tüberkül-eklem hattı mesafesine oranı olarak tanımlanan addüktör tüberkül oranı (ATO) ölçüldü. Ameliyat sonrası eklem hattı yüksekliği ölçüldü. Ameliyattan bir yıl sonra tüm hastaların Hospital for Special Surgery (HSS) skorları ile fonksiyonel sonlanımları kaydedildi. BULGULAR: Çalışmaya her iki grupta eşit sayıda hasta olmak üzere toplam 68 hasta dahil edildi. Hastaların ortanca yaşı 65 (IQR 25-75; 62-69) idi. Hastaların 58'i (%85,3) kadın, 10'u (%14,7) erkekti. Demografik olarak iki grup benzerdi.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: The outcome of the treatment of severe disability caused by end stage gonarthrosis with total knee arthroplasty (TKA) is promising. Along with many technical factors that influence this success, the importance of joint level restoration has not changed. The aim of this study was to evaluate joint line estimation methods between two patient groups with mild to moderate or advanced varus deformities. MATERIAL AND METHODS: In this prospective observational therapeutic study, patients who underwent cemented total knee arthroplasty (TKA) with a measured resection technique using mechanical alignment for the treatment of primary gonarthrosis were included. Patients were classified into two groups based on the Thienpont and Parvizi Classification as Type IA or Type M. Prior to surgery from direct radiographs and during surgery with help of a caliper, measurements of distances from fibular head, medial and lateral epicondyles, and adductor tubercle to the joint line were taken, and the adductor ratio (AR), defined as the ratio of femoral width to adductor tubercle - joint line distance, was measured. Joint line elevation was measured postoperatively. One year after surgery, the Hospital for Special Surgery (HSS) scores of all patients were evaluated and recorded. RESULTS: The study included a total of 68 patients, with an equal number of patients in both groups. The median age of the patients was 65 years (IQR 25-75; 62-69). There were 58 Female (85.3%) and 10 Male patients (14.7%). Demographically, the two groups were similar.