Günümüz Türk heykelinde figüratif soyutlama
The figurative abstraction in todays Turkish statue
  1. Tez No: 87071
  2. Yazar: METİN KAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜMTAZ IŞINGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Günümüz Türk heykelinde figüratif soyutlamayı incelerken XX. yy.sanatında teknoloji ve bilimin devreye girmesiyle dünya genelinde değişmeler olmuştur. Bilim ile teknolojinin uzağında olmayan sanat onunla iç içe geçmiş ve günümüz sanatını şekillendirmişlerdir. Artık günümüz sanatı, biçimde ve düşüncede daha özgür, daha soyut ve soyutlayıcıdır. Türk heykeli, batılı anlamda çok gerilerdedir. Bunun nedeni de geleneği ve altyapısı yoktur. Bundan dolayıdırki oluşamamış bir ahlakta söz konusudur. Bilinç düzeyi arttıkça, sanat toplumsallaştıkça Türk heykelinde gelişmeler olabilecektir. Figüratif soyutlama alanında işler üretmiş ve üreten heykeltraşlarımız Hadi Bara, Zühtü Mürütoğlu, Zerrin Bölükbaşı, Kuzgun Acar, ilhan Koman, Mehmet Aksoy ve Koray Ariş yaptıkları eserlerle, geliştirdikleri düşüncelerle, yetişecek olan sanatçılara ışık olup, Türk heykel geleneğinin oluşmasına büyük katkıları olacaktır. Yaptıkları ve yapacakları işler, düşünceler, bizleri ve toplumu bir adım ileri götürecektir. Türkiye'de, geleneği, alt yapısı olmasa da, üvey evlat gibi görülse de heykel Türkiye'de büyümeye ve gelişmeye devam edecektir. Çünkü yaşadığımız topraklar hiç de yabancı değildirler! m
Özet (Çeviri)
While researching on the figurative abstraction in the contemporary Turkish sculpture, by the introduction of technology and science in the 20th century art there have been global changes. Art that istn't far from technology, science and technology melted all together and formed the contemporary art. In the present times contemporary art is more free in from and meaning, more absract and abtracting. Turkish scuhpture, compared to the western works, is very much in behind. The reason of this is that, it doesn't have a tradition and substructure. Because of this, we're talking about a moral that, hasn't had the chance to be formed. When the conciousness will grow, and art will become social, there will be the chance of developments in the Turkish sculpture. Hadi Bara, Zühtü Mürütoğlu, Zerrin Bölükbaşı, Kuzgun Acar, ilhan Koman, Mehmet Aksoy and Koray Ariş, who are scuptors who worked and working with figurative abstraction, will lead the upcoming atists with their works and opinions, and therefore they will serve widely to the formation of Turkish sculpture tradition. Their present and future works and opinions will improve us and the society. Even though it doesn't have a tradition and a substructure, and is treated like a step son, Turkish sculpture will keep growing and developing. Because the lands we live upon are very familiar to it. IV