Hiperlipidemik ve deneysel periodontitis oluşturulan sıçanlarda statin ve hypericum perforatum takviyesinin periodontitis seyrine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of statin and hypericum perforatum supplementation on the course of periodontitis in rats with hyperlipidemic and experimental periodontitis
- Tez No: 870720
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ERHAN FIRATLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Periodontitis patogenezinde primer faktör mikrobiyal dental plak olmakla birlikte konak cevabını değiştiren sistemik hastalıklar gibi risk faktörleri hastalığın seyrini etkilemektedir. Sistemik enflamatuar süreçteki etkileri sebebiyle, hiperlipidemi ve periodontitis ikilisinin arasında karşılıklı ve çift yönlü bir etkileşim bulunmaktadır. Hiperlipidemi tedavisinde kullanılan statinlerin, periodontitis seyri üzerine anti-enflamatuar etkisi bulunmaktadır. Çok yönlü doğal bir ajan olan Hypericum perforatum ise anti-enflamatuar etkisiyle periodontitis çalışmalarına konu olan yeni bir alandır. Çalışmamızın temel amacı, hiperlipidemi ve periodontitis tablosunun birlikte gözlendiği durumlarda statin ve Hypericum perforatum takviyesinin tek başına ve birlikte olacak şekilde periodontitis oluşum sürecine ve seyrine etkisinin biyokimyasal parametreler, oksidatif stres belirteçleri ve histolojik veriler yardımıyla incelenmesidir. Deneysel hiperlipidemi tablosu için sıçanlar hiperlipidemik diyet ile 4 hafta beslenmiştir. Bu sürenin sonunda deneysel periodontitis oluşturabilmek için sıçanların 2. molar dişlerine ligatürleme yapılmıştır. Ligatürlemeyi takiben 2 hafta boyunca Perio+HC+S grubuna gavajla 10 mg/kg/gün dozunda statin, Perio+HC+HP grubuna 300 mg/kg/gün dozunda Hypericum perforatum ve Perio+HC+S+HP grubuna ise 10 mg/kg/gün dozunda statin ve 300 mg/kg/gün Hypericum perforatum uygulaması yapılmıştır. 6 haftalık sürenin sonunda sıçanlar sakrifiye edilmiştir. Biyokimyasal bulgular incelendiğinde; kolesterol, TG, HDL ve LDL değerleri arasında anlamlı bir fark görülmemiştir. TNF-α ve IL-17 seviyelerinde de anlamlı bir fark görülmezken; IL-23 seviyelerinde Perio+HC+S+HP grubunda kontrol grubuna kıyasla anlamlı bir düşüş görülmüştür. Prooksidan ve antioksidan parametreler de statin ve Hypericum perforatum'un birlikte kullanımının periodontitis seyrine olumlu etkisi olduğunu göstermektedir. Histolojik bulgular incelendiğinde ise; ikisinin birlikte verildiği durumda iltihabi bulgulara rastlanmamıştır. Sonuç olarak; statin ve HP ayrı ayrı kullanımlarında periodontitis üzerine iyileştirici yönde etki sergilemektedir. Birlikte kullanımı ise; bazı parametrelerce daha anlamlı bir etki gösterdiklerini kanıtlar niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Although the primary factor in the pathogenesis of periodontitis is microbial dental plaque, risk factors such as systemic diseases that change the host response affect the course of the disease. Due to their effects on the systemic inflammatory process, there is a mutual and bidirectional interaction between hyperlipidemia and periodontitis. Statins used in the treatment of hyperlipidemia have an anti-inflammatory effect on the course of periodontitis. Hypericum perforatum, a versatile natural agent, is a new area of interest in periodontitis studies with its anti-inflammatory effect. The main purpose of our study is to examine the effects of statin and Hypericum perforatum supplementation, alone and in combination, on the formation process and course of periodontitis in cases where hyperlipidemia and periodontitis are observed together, with the help of biochemical parameters, oxidative stress markers and histological data. For experimental hyperlipidemia, rats were fed with a hyperlipidemic diet for 4 weeks. At the end of this period, ligature was applied to the second molar teeth of the rats in order to induce experimental periodontitis. Following ligature, 10 mg/kg/day statin by gavage to the Perio+HC+S group, 300 mg/kg/day Hypericum perforatum to the Perio+HC+HP group, and 10-300 mg/kg to the Perio+HC+S+HP group. /day dose of statin and Hypericum perforatum was administered. When biochemical findings are examined; while there was no significant difference in TNF-α and IL-17 levels; There was a significant decrease in IL-23 levels in the Perio+HC+S+HP group compared to the control group. Prooxidant and antioxidant parameters also show that the combined use of statin and Hypericum perforatum has a positive effect on the course of periodontitis. When histological findings are examined; No inflammatory findings were observed when both were given together. In conclusion; Statin and HP have a curative effect on periodontitis when used separately. Usage together: It proves that some parameters have a more significant effect.