Sıcak içeceklerde kullanılan bardaklarda bisfenol migrasyonunun belirlenmesi
Determination of bisphenol migration in cups used for hot drinks
  1. Tez No: 870724
  2. Yazar: CANSU SEZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜNDÜZ SEZER KIRALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, bardaklardan sıcak içeceklere bisfenol analoglarının (Bisfenol A, Bisfenol B, Bisfenol E, Bisfenol F ve Bisfenol S) migrasyon miktarı incelenmiştir. Analizler tüketiciler tarafından sıklıkla tercih edilen karton (baskılı ve baskısız), köpük, kraft ve termo bardak olarak adlandırılan farklı özelliklere sahip bardaklar kullanılarak yapılmıştır. Bardaklar piyasadan rastgele satın alınmıştır. Bardaklardan sıcak içeceklere bisfenol analoglarının migrasyonunu belirlemek amacıyla distile saf su (90-95 °C) örnek bardaklarına koyulduktan sonra 15 dakika süresi boyunca bardakta bekletilmiştir. Sıcak suyun miktarı bardakların üst kısmından 5 mm aşağıda olacak şekilde koyulmuştur. Bardaklardan sıcak suya bisfenol analoglarının migrasyon miktarı LC-MS/MS cihazı kullanılarak belirlenmiştir. Ayrıca bardaklara ait ölçümler yapılarak bardakların kalınlık değerleri belirlenmiştir. Çalışmada kullanılan tüm bisfenol analogları için uygulanan analiz metotları tayin limiti (LOQ), teşhis limiti (LOD) ve geri kazanım gibi performans kriterleri açısından uygun bulunmuştur. Sonuçlar incelendiğinde numunelerin hepsinde BPA miktarının ölçülebilir limit (LOQ) üzerinde olduğu görülmektedir. En yüksek BPA konsantrasyonu 15,04 µg/kg olarak baskılı karton bardaklarda belirlenmiştir. Elde edilen sonuçların yasal sınırların altında olduğu tespit edilmiştir. Analiz sonuçları, numunelerden BPB, BPE, BPF ve BPS migrasyonun tespit edilebilir limit (LOQ) altında olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the migration amount of bisphenol analogs (Bisphenol A, Bisphenol B, Bisphenol E, Bisphenol F and Bisphenol S) from cups to hot drinks was examined. The analyzes were conducted using different kind of cups called cardboard (printed and unprinted), foam, kraft and thermo cups, which are frequently preferred by consumers. The cups were purchased randomly from the market. In order to determine the migration of bisphenol analogues from cups to hot drinks, distilled pure water (90-95 °C) was poured into the sample cups and left in the cups for 15 minutes. The amount of hot water was placed 5 mm below the top of the cups. The migration amount of bisphenol analogues from the cups to hot water was determined using an LC-MS/MS device. In addition, measurements of the glasses were made and the thickness values of the glasses were determined. The analysis methods applied for all bisphenol analogues used in the study were found to be appropriate in terms of performance criteria such as limit of quatitication (LOQ), limit of detection (LOD) and recovery. When the results are examined, it is seen that the amount of BPA in all samples is above the detectable limit (LOQ). The highest BPA concentration was determined as 15,04 µg/kg in printed paper cups. It was determined that the results obtained were below legal limits. Analysis results show that migration of BPB, BPE, BPF and BPS from the samples is below the detectable limit (LOQ).