Cevap yüzey yöntemi modellenmesi ile sentetik atıksulardaki renk kirliliğin gideriminin incelenmesi
Investigation of color pollution removal in synthetic wastewaters by response surface method modeling
  1. Tez No: 870728
  2. Yazar: SEVİM ALYA CİHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYBARS ALİ FİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Gerçekleştirilen yüksek lisans tez çalışmasında sentetik olarak hazırlanan atıksuyun elektrooksidasyon prosesi kullanılarak arıtımı incelenmiştir. Sentetik atıksu tekstil sektöründe kullanılan Doracryl Yellow, Doracryl Red, Doracryl Blue akrilik türündeki katyonik boyalar ile hazırlanmıştır. Anot malzemesi olarak Ti/IrO2/RuO2 ve katot malzemesi olarak kaplanmamış titanyum kullanılarak elektrooksidasyon sistemi gerçekleştirilmiştir. Çalışmada Design Expert programı kullanılarak deneysel şartlar bir modelleme üzerinden belirlenmiştir. Modellemede her boya için otuz deney planlanmıştır. Modelin oluşturduğu şartlar doğrultusunda yapılan deneylerin sonucu Design Expert programındaki üç boyutlu grafiklere dökülerek cevap yüzey yöntemi uygulanmıştır. Yapılan deneylerde akım yoğunluğu, pH, destek elektrolit konsantrasyonu (DEK) ve başlangıç boyar madde konsantrasyonu (C0) parametreleri incelenmiştir. İletkenliği sağlamak amacıyla destek elektrolit türü (DET) olarak 5 mM, 10 mM ve 15 mM NaCl tercih edilmiştir. 15 dakikalık deneyler sonucunda elde edilen veriler kullanılarak modelleme çalışması gerçekleştirilmiştir. Deneylerin sonucunda boyar madde giderim verimi ve enerji tüketim değerleri hesaplanmıştır. Renk giderim verimleri; akım yoğunluğu ve destek elektrolit konsantrasyonundaki artış ile artarken, pH ve başlangıç boyar madde konsantrasyonundaki artış ile azalmaktadır. Enerji tüketim değerlerinde de benzer eğilim görülmektedir.
Özet (Çeviri)
DahaIn the conducted master's thesis, the treatment of synthetically prepared wastewater using the electro-oxidation process was investigated. The synthetic wastewater was prepared using cationic dyes of the acrylic type, including Doracryl Yellow, Doracryl Red, and Doracryl Blue, which are used in the textile industry. The electrooxidation system was carried out using Ti/IrO2/RuO2 as the anode material and uncoated titanium as the cathode material. In the study, experimental conditions were determined through modeling using the Design Expert program. Thirty experiments were planned for each dye in the modelling. The results of the experiments carried out in line with the conditions created by the model were poured into three-dimensional graphics in the Design Expert program and the response surface method was applied. In the experiments, current density, pH, supporting electrolyte concentration (SEC) and initial dye concentration (C0) parameters were examined. In order to ensure conductivity, 5 mM, 10 mM and 15 mM NaCl were preferred as supporting electrolyte type (SET). A modeling study was carried out using the data obtained as a result of 15-minute experiments. As a result of the experiments, dye removal efficiency and energy consumption values were calculated. Color removal efficiency: While it increases with the increase in current density and supporting electrolyte concentration, it decreases with the increase in pH and initial dye concentration. A similar trend is observed in energy consumption values. sonra doldurulacaktır.