Design and analysis of a floating solar PV smart controller with hydroelectric power plant in Haditha dam
Haditha barajında hidroelektrik santralli yüzer güneş PV akıllı denetleyici tasarımı ve analizi
- Tez No: 870727
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ UCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
2050 yılına kadar küresel elektrik talebi iki katına çıkacak. Temiz enerji üretim teknolojisinin muazzam potansiyeline rağmen, güneş enerjisi, dünya kaynaklarının sürdürülebilir kullanımının uygulanmasındaki en büyük zorluklardan biri olan küresel enerji talebinin sadece küçük bir bölümünü temsil etmektedir. Yüzer fotovoltaik (FPV) güneş panelleri, dünya çapında barajlar, rezervuarlar, kanallar ve diğer su kütleleri için giderek daha fazla geliştirilmektedir. Bu çalışmanın birincil katkısı, optimum yenilenebilir enerji üretimi için kullanılabilecek bir hibrit güç sistemi (FPV+Hidroelektrik) için uygun bir akıllı kontrolör sağlamaktır. Güneş enerjisi ve hidroelektrik, yüksek verimli enerji üretmek için kullanılabilir. Baraj gölündeki su seviyesinin, bölgenin yüksek sıcaklığından kaynaklanan buharlaşma dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle azalması nedeniyle modern hidroelektrik baraj istasyonunda elektrik enerjisi sıkıntısı sorununun yanı sıra, su kullanımı da dahil olmak üzere diğer faktörler sorununu çözmek. Tarım için, bu çalışmada, hidroelektrik santralli akıllı güneş PV kontrolörlerinin modellenmesi, tasarımı ve analizi olan değerli bir konsept önerilmiştir ve bu öneri sayesinde her iki zorlukla (buharlaşma, üretim verimliliği). Modern bir baraj alanının iklim verilerine göre genel buharlaşma denkleminin uygulandığı ve sistemin Homer programı üzerinden simülasyonunun yapıldığı ve sonuçların olumlu olduğu, su stoğunun buharlaşmadan korunmasının yanı sıra, yüzer güneş panelleri kurulumu ile istasyonun üretim verimliliğinin artırılması ve sudan elde ettiği soğutma özelliğinden faydalanılması.
Özet (Çeviri)
By 2050, the global electricity demand will double. Despite the vast potential of clean energy generation technology, solar energy represents only a tiny portion of global energy demand-one of the biggest challenges in implementing sustainable use of the Earth's resources. Floating photovoltaic (FPV) solar panels are increasingly being developed for dams, reservoirs, canals, and other bodies of water worldwide. The primary contribution of this work is to provide a suitable intelligent controller for a hybrid power system (FPV+Hydroelectric) that can be used for optimum renewable energy generation. Solar energy and hydroelectricity can be used to generate high-efficiency energy. To solve the problem of the shortage of electrical energy in the modern hydroelectric dam station due to the decreasing water level in the dam lake for several reasons, including evaporation caused by the high temperature of the region, as well as other factors, including the use of water from For agriculture, a valuable concept was proposed in this work, which is the modelling, design, and analysis of intelligent solar PV controllers with hydroelectric power stations, where through this proposal it is possible to face both challenges (evaporation, lack of production efficiency). Where the general evaporation equation was applied according to the climatic data of a modern dam area, as well as the simulation of the system through the Homer program, and the results were positive, ensuring the preservation of the water stock from evaporation, as well as raising the production efficiency of the station through the installation of floating solar panels and benefiting from the cooling feature that it acquires from the water.