Yeni tip Jakimovski–Leviatan operatörlerinin yaklaşım özellikleri
Approximation properties of the new type of Jakimovski–Leviatan operators
- Tez No: 870730
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT KARABIYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, çalışmanın temelini oluşturan konu hakkında yapılan çalışmalara dair bilgi verilmiştir. İkinci bölümde kaynak araştırması yapılmıştır. Üçüncü bölümde, tezde kullanılacak olan tanımlar ve teoremler açıklanmıştır. Dördüncü bölümde, son dönemlerde tanıtılan Jakimovski-Leviatan operatörleri üzerine yapılan çalışmalar belirli koşulları sağlayan fonksiyonlar temelinde genişletilmiş ve elde edilen operatörlerin özellikleri ile yakınsama hızları farklı uzaylarda incelenmiştir. Son bölümde ise, bu yeni operatörlerin yerel yakınsama oranları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. In the first chapter, information about the studies on the subject that forms the basis of the study is given. . In the second part, source research was conducted. In the third chapter, the definitions and theorems to be used in the thesis are explained. In the fouth chapter, the recently introduced Jakimovski-Leviatan operators are extended on the basis of functions satisfying certain conditions and the properties and convergence rates of the obtained operators are analysed in different spaces. In the last section, the local convergence rates of these new operators are evaluated.