From partisan interventions to mediation: The changing roles in Turkish foreign policy
Partisan müdahalelerden arabuluculuğa: Türk dış politikasında değişen roller
  1. Tez No: 870731
  2. Yazar: ENES YALMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TALHA KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Medeniyetler İttifakı Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medeniyet Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez, çatışmalara müdahale eden üçüncü tarafların hem partizan hem de partizan olmayan (arabulucu) rolleri oynayıp oynayamayacağını değerlendirmeyi ve küresel çatışmalarda her iki rolü de oynamanın etkilerini sorgulamayı amaçlamaktadır. Tez nitel bir içerik analizi yaklaşımını benimser. Bu araştırma yöntemi, son yıllarda Uluslararası İlişkiler araştırmalarında yaygın bir şekilde kullanılmaya başlandı ve yorumlayıcı analizlerden katı metinsel incelemelere kadar uzanan bir dizi analitik yaklaşımı tanımlıyor. Üçüncü taraf çatışma müdahalesi ve bunun uluslararası ve bölgesel siyaset üzerindeki etkisi ile ilgili olan bu çalışma, üçüncü taraf bir aktör olarak, Türkiye'nin rolünün, Türkiye'nin ulusal güvenlik çıkarlarına ve belirli çatışmalara müdahale eden diğer büyük aktörlerin güç projeksiyonlarına bağlı olarak partizan veya arabulucu olarak değiştiğini tartışmaktadır. Üçüncü taraf çatışma müdahalesini açıklamak ve anlamak için dört vaka test edildi ve tartışıldı; Birincisi, Türkiye, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti'ni Libya Ulusal Ordusu'na karşı mücadelesinde desteklemek için askeri güçler konuşlandırarak sürmekte olan Libya çatışmasında partizan bir rol oynuyor. İkinci ve üçüncü olarak, Türkiye, Suriye ve Irak'taki askerî harekâtlarına muhalefet etmesine rağmen, PKK ve ona bağlı YPG'ye karşı askeri güç konuşlandırarak iki çatışmada da partizan rol oynamaya devam ediyor. Son olarak, Türkiye, çatışmaların olası bir şekilde durdurulması ve müzakere masasına dönülmesi de dahil olmak üzere çok çeşitli konularda arabuluculuk yapmayı teklif ederek, Rusya ile Ukrayna arasındaki çatışmada tarafsız bir rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis seeks to assess whether third parties intervening in conflicts can play both partisan and non-partisan (mediator) roles, and interrogate the effects of playing both roles in global conflicts. The thesis adopts a qualitative content analysis approach. This research method has come into wide usage in International Relations research in recent years and describes a constellation of analytical approaches ranging from interpretive analyses to strict textual examinations. The study is related to third-party conflict intervention and its impact on international and regional politics. As a third-party actor, this thesis argues that the role of Türkiye has been changing as partisan or mediator depending on Türkiye's national security interests and the power projection of the other major actors which intervene in the specific conflicts. To explain and understand third-party conflict intervention, there are four cases have been tested and discussed; First, Türkiye plays a partisan role in the ongoing Libyan conflict by deploying military forces to support the Libyan Government of National Accord (GNA) in its fight against the Libyan National Army (LNA). Secondly and thirdly, despite facing opposition to its military incursions in Syria and Iraq, Türkiye continues to play partisan roles in the two conflicts by deploying military forces against the PKK and its affiliate, the YPG. Finally, Türkiye plays a non-partisan role in the conflict between Russia and Ukraine by offering to serve as a mediator on a wide range of issues, including a possible cessation of hostilities and a return to the negotiating table.