Hashimoto tiroiditi tanılı çocuk ve adolesanlarda geçici ve kalıcı hipotiroidinin belirlenmesi
Identifying temporary and permanent hypothyroidism in children and adolescents diagnosed with hashimoto's thyroiditis
  1. Tez No: 870752
  2. Yazar: ÖZLEM SAĞIRLIBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KESKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç : Gereksiz ilaç kullanımını önlemek için Hashimoto tiroiditi olan çocuk ve ergenlerde tiroid bezi fonksiyonunu etkileyen faktörleri belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışma, en az iki yıl tedavi gören 40 hastadan oluşmuştur. İlaç kesildikten sonra hastalar düzenli takip edildi ve tiroid fonksiyonları değerlendirildi. Araştırmacılar yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi (VKİ), tiroid antikorları ve tiroid ultrasonu bulguları gibi parametreleri analiz edildi. Bulgular: Hastaların ortalama yaşının 14,49 olduğunu ve %60'ının kadın olduğunu göstermiştir. Ortalama VKİ 21,37 idi ve VKİ ile tedaviye başlama arasında doğrudan bir korelasyon vardı. Ortalama boy ve kilo sırasıyla 153,87 santimetre ve 53,2 kilogramdı. Tedavi sonunda ortalama tiroid uyarıcı hormon (TSH) düzeyi 3,94 mIU/L idi. Tedavinin kesildiği andaki TSH değerleri ile üç hafta sonra ölçülen kontrol TSH değerleri arasında ters bir korelasyon gözlenmiştir. Bu korelasyon, tedavinin kesildiği andaki TSH değerleri 1,5 ay sonra ölçülen kontrol değerleriyle karşılaştırıldığında da tutarlı kalmıştır. Ayrıca anti-tiroid peroksidaz (anti-TPO) antikorlarının seviyeleri de değerlendirilmiştir. Ancak, tedavi sonundaki değerler ile kontrol değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. ilaveten, tedaviye yeniden başlama ihtiyacı ile yüzey alanları arasında pozitif bir istatistiksel ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca, tedavinin kesilmesinden sonra yapılan takip testleri, hastaların %22,5'inde tiroid hormon seviyelerinin normale döndüğünü göstermiştir. Sonuç: Tedavi kesildikten sonra tiroid hormon seviyelerinin izlenmesinin, hastanın yanıtını ve tiroid fonksiyonunun normalleşmesini değerlendirmek için çok önemli olduğu vurgulanmıştır. VKİ ile tedaviye başlama arasında ve tedavinin kesilmesindeki TSH değerleri ile sonraki kontrol ölçümleri arasında korelasyonlar keşfedilmiştir. Çalışma, gereksiz ilaç kullanımını önlemek için tedavinin kesilmesinden sonra tiroid hormon seviyelerinin izlenmesinin önemini vurgulamış ve hastalığın seyrine ilişkin önemli bilgiler sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Objective : To determine the factors affecting thyroid gland function in children and adolescents with Hashimoto's thyroiditis to prevent unnecessary drug use. Materials and Methods: The study consisted of 40 patients treated for at least two years. After drug discontinuation, patients were followed up regularly and thyroid function was evaluated. Investigators analyzed parameters such as age, gender, body mass index (BMI), thyroid antibodies and thyroid ultrasound findings. Results: The mean age of the patients was 14.49 years and 60% were female. Mean BMI was 21.37 and there was a direct correlation between BMI and treatment initiation. Mean height and weight were 153.87 centimeters and 53.2 kilograms, respectively. The mean thyroid stimulating hormone (TSH) level at the end of treatment was 3.94 mIU/L. An inverse correlation was observed between TSH levels at the time of treatment discontinuation and control TSH levels measured three weeks later. This correlation remained consistent when TSH values at the time of treatment discontinuation were compared with control values measured 1.5 months later. Levels of anti-thyroid peroxidase (anti-TPO) antibodies were also assessed. However, there was no statistically significant difference between the values at the end of treatment and control values. In addition, a positive statistical association was found between the need to restart treatment and surface areas. Furthermore, follow-up tests after discontinuation of treatment showed normalization of thyroid hormone levels in 22.5% of patients. Conclusion: Monitoring thyroid hormone levels after treatment discontinuation was emphasized to be crucial to assess patient response and normalization of thyroid function. Correlations were discovered between BMI and treatment initiation and between TSH values at treatment discontinuation and subsequent control measurements. The study emphasized the importance of monitoring thyroid hormone levels after discontinuation of treatment to avoid unnecessary medication use and provided important insights into the course of the disease.