Kafkas Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniğine başvuranlarda ferritin düzeyi depresyon ilişkisi
The relationship between ferritin level and depression in those admitting to Kafkas University Health Research and Practice Hospital Family Medicine polyclinic
  1. Tez No: 870751
  2. Yazar: AHMET HAŞLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ÇAKMUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Tüm dünyada sıklıkla karşılaşılan hastalıklardan biri olan depresyon hastalığında serum ferritinin etkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Kafkas Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran 213 hasta üzerinde gerçekleştirildi. Çalışma için etik onay Kafkas Üniversitesi tıp Fakültesi Etik Kurulu'ndan alındı ve çalışma etik onay alındıktan sonra başladı. Hastalara sosyodemografik ve Beck Depresyon Ölçeği anket soruları yöneltilerek yanıtları SPSS 27.0 a kaydedildi. Verilerin normal dağılıma uygunluğu Komogorov Smirnov ile değerlendirildikten sonra veriler sayı ve yüzde olarak belirtildi. Gruplar arası istatistiksel karşılaştırmada Mann Whitney U ve Student T testi; One Way ANOVA ile Kruskal Wallis testleri kullanıldı. Bulgular: Çalışmamıza katılan 213 kişiden 147 kişi (% 69) 18-29 yaş aralığında, 48 kişi (% 22,5) 30-44 yaş aralığında ve 18 kişi (% 8,5) 45-64 yaş aralığında idi ve katılımcılardan 147 kişi (% 69) kadın, 66 kişi (%31) erkek idi. Katılımcıların gelir düzeyleri asgari ücret altında geliri olan 70 kişi (% 32,9), asgari ücret düzeyinde geliri olan 62 kişi (% 29,1), asgari ücretin iki katı geliri olan 40 kişi (% 18,8) ve daha fazla geliri olan 41 kişi (% 19,2) şeklinde idi. Katılımcıların ferritin düzeyleri düşük ve normal olmak üzere iki gruba ayrılmış ve 112 kişinin (% 52,6) düşük, 101 kişinin (% 47,4) normal düzeyde ferritin düzeyi olduğu saptanmıştı.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to investigate the effect of serum ferritin in depression, one of the most common diseases worldwide. Materials and Methods: Our study was conducted on 213 patients who applied to Kafkas University Training and Research Hospital Family Medicine Outpatient Clinic. Ethical approval for the study was obtained from the Ethics Committee of Kafkas University Faculty of Medicine and the study started after ethical approval was obtained. Sociodemographic and Beck Depression Scale questionnaires were administered to the patients and their responses were recorded in SPSS 27.0. The data were evaluated for conformity to normal distribution using Komogorov Smirnov, and the data were expressed as numbers and percentages. Mann Whitney U and Student T test, One Way ANOVA and Kruskal Wallis tests were used for statistical comparison between groups. Results: Of the 213 participants, 147 (69%) were between the ages of 18-29, 48 (22.5%) were between the ages of 30-44, and 18 (8.5%) were between the ages of 45-64. 147 (69%) of the participants were female and 66 (31%) were male. The income levels of the participants were as follows: 70 people (32.9%) with an income below the minimum wage, 62 people (29.1%) with an income at the minimum wage, 40 people (18.8%) with an income twice the minimum wage and 41 people (19.2%) with an income more than the minimum wage. Ferritin levels of the participants were divided into two groups as low and normal and it was found that 112 (52.6%) had low ferritin levels and 101 (47.4%) had normal ferritin levels.