Spinal füzyon cerrahisinde yara bölgesi içine intraoperatifantibiyotik uygulamasının kaynama üzerine etkisi: Ratlardavankomisin ve teikoplaninin karşılaştırılması
Intraoperative intrawound antiobiotic application in spinal fusion surgery: In ratcomparison of vancomycin and teicoplanin
  1. Tez No: 870754
  2. Yazar: CEMİL BURAK DEMİRKIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUH MEHMET ELMADAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Yara“ç”ne lokal ant“b”yot“k uygulaması sp”nal füzyon cerrah“s”nde kullanım sıklığı g“derek artmakta olan b”r prof“lakt”k yöntemd“r ancak bu yöntem”n sp“nal füzyon üzer”ndek“ etk”ler“ günümüzde hala bel”rs“zd”r. Bu çalışmanın amacı, sp“nal füzyon cerrah”s“nde yara ”ç“ne lokal uygulaması yaygın olan te”koplan“n”n sp“nal füzyon cerrah”s“ sonrası füzyon ve kem”k“y”leşmes“ üzer”ndek“ ”n-v“vo etk”ler“n”sıçan sp“nal füzyon model”nde“ncelemek ve vankom”s“n ”le karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda W“star c”ns“ d”ş“ 45 adet sıçana (12 haftalık) ”l“ak kanat greft”kullanılarak parasp“nal yaklaşım ”le tek sev“ye (L4-L5) un”lateral“ntertransvers posterolateral sp”nal füzyon uygulandı. Denekler toplam 5 eş“t gruba (n=9) ayrıldı; 1. Grup ant”b“yot”k uygulanmayan kontrol grubu, 2. Grup düşük doz Vankom“s”n (14.3mg/kg), 3. Grup yüksek doz Vankom“s”n (71.5mg/kg),4. Grup düşük doz Te“koplan”n (15mg/kg), 5. Grup da yüksek doz Te“koplan”n (50mg/kg) uygulanan grup. 8. Haftanın sonunda tüm sıçanlar sakr“f”ye ed“ld”ve sakr“f”ye ed“len sıçanlardan elde ed”len 45 adet vertebra segment“; m”kro BT (b“lg”sayarlı tomograf“), manuel palpasyon, h”stoloj“k anal”z“le füzyon oluşumu açısından değerlend”r“ld”. Bulgular: Manuel palpasyon skorları“ncelend”ğ“nde; kontrol grubu 1.6 ± 0.5, düşük doz te”koplan“n grubu 1.2 ± 0.6, yüksek doz te”koplan“n grubu 1.4 ± 0.7, düşük doz vankom”s“n grubu 1 ± 0.7, yüksek doz vankom”s“n grubu 0.5 ± 0.7 olarak bulundu. Yüksek doz vankom”s“n grubunun kontrol grubuna göre anlamlı derecede düşük skorlamaya sah”p olduğu görüldü (p0.05). Gruplar arası değerlend“rmelerde yüksek doz vankom”s“n grubundak”denekler“n füzyon skorlarının d”ğer gruplara göre düşük olduğu görüldü. Füzyon hac“mler”“ncelend”ğ“nde grupların ortalama füzyon hac”mler“ (mm3) sırasıyla; kontrol grubu 14.2 ± 3.5, düşük doz te”koplan“n grubu 13.8 ± 4, yüksek doz te”koplan“n grubu 13.47 ± 2.9, düşük doz vankom”s“n grubu 11.2 ± 4.1, yüksek doz vankom”s“n grubu 8 ± 3.6.
Özet (Çeviri)
Purpose: Local“ntrawound ant”b“ot”c appl“cat”on“s a prophylact”c method that“s ”ncreas“ngly used ”n sp“nal fus”on surgery, but the effects of th“s method on fus”on are st“ll unclear today. The a”m of th“s study ”s to compare the“n-v”vo effects of te“coplan”n appl“ed locally ”nto the wound“n posterolateral sp”nal fus“on surgery on fus”on and bone heal“ng ”n a rat sp“nal fus”on model and compare“t w”th vancomyc“n. Methods: In our study, s”ngle level (L4-L5) un“lateral ”ntertransverse posterolateral sp“nal fus”on was performed on 45 female W“star rats (12 weeks old) us”ng a parasp“nal approach us”ng“l”ac crest graft. The subjects were d“v”ded“nto a total of 5 equal groups (n = 9); 1st Group ”s the control group w“thout ant”b“ot”cs, 2nd Group“s low dose vancomyc”n (14.3mg/kg), 3rd Group“s h”gh dose vancomyc“n (71.5mg/kg), 4. Group 5 was adm”n“stered low dose te”coplan“n (15mg/kg), Group 5 was adm”n“stered h”gh dose te“coplan”n (50mg/kg). At the end of the 8th week, all rats were sacr“f”ced and 45 vertebra segments obta“ned from the sacr”f“ced rats; It was evaluated for fus”on format“on us”ng m“cro CT (computed tomography), manual palpat”on, h“stolog”cal analys“s. Results: The mean manual palpat=on score was as follows; control group 1.6 ± 0.5, low dose te”coplan“n group 1.2 ± 0.6, h”gh dose te“coplan”n group 1.4 ± 0.7, low dose vancomyc“n group 1 ± 0.7, h”gh dose vancomyc“n group 0.5 ± 0.7 (control verses h”gh döşe vancomyc“n p0.05). In ”ntergroup evaluat“ons, the d”fference“n the h”gh dose vancomyc“n group was It was observed that the fus”on scores of the subjects were lower than the other groups. The mean fus“on mass volume (mm3) of the groups are; control group 14.2 ± 3.5, low dose te”coplan“n group 13.8 ± 4, h”gh dose te“coplan”n group 13.47 ± 2.9, low dose vancomyc“n group 11.2 ± 4.1, h”gh dose vancomyc“n group 8 ± 3.6.